Kontrolki ostrzegawcze

Pewnie nieraz byłaś zaskoczona migającą kontrolką i zastanawiałaś się, co ona oznacza. Każdemy zdarza się niekiedy taki problem, dlatego postanowiłyśmy złączyć siły i doświadczenie, aby móc podzielić się listą kontrolek.

Czerwone kontroli zawsze sygnalizują poważna awarię. Pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć. Oto lista najczęściej migających lampek.

ciśnienie oleju silnikowego Ciśnienie oleju silnikowego Kontrolka gaśnie zaledwie kilka sekund po odpaleniu silnika, jednak jeżeli wciąż będzie świeci będzie to oznaczać niski poziom oleju, a co za tym idzie niebezpieczeństwo zatarcia silnika.
układ hamulcowy Układ hamulcowy, sprzęgło Kontrolka powinna zaświecić się i za chwilę zgasnąć zaraz po przekręceniu kluczyka. Jeżeli nie zgasła, będzie oznaczać, że zapomniałaś spuścić zaciągnięty ręczny. Jeżeli i to nie pomogło, powinnaś liczyć się z usterką układu hamulcowego lub sprzęgła. Ewentualnie może oznaczać niski poziom płynu hamulcowego.
poduszki powietrzne pasy Poduszki powietrzne, napinacze pasów Tak jak i w powyższych kontrolkach zaświeci na kilka sekund przy starcie. Jeżeli nie zgaśnie będzie oznaczać to problem z poduszkami powietrznymi lub napinaczami pasów bezpieczeństwa.
niezamknięte drzwi Niezamknięte drzwi Tu nie powinno być tajemnic. Jeżeli nie domkniesz drzwi lub bagażnika, będzie ona ci o tym przypominać, a do czasu ich domknięcia.
alternator akumulator Alternator, ładownie akumulatora Pojawia się ona i znika zaraz po odpaleniu silnika. Jednak jeżeli będzie aktywna przy włączonym zapłonie oznaczać będzie brak ładownia akumulatora.
temperatura płynu chłodzącego Temperatura płynu chłodzącego Kontrolka pojawi się jedynie w przypadku problemów z temperaturą płynu chłodzącego. Nie powinna być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka.
kontrola zapięcia pasów bezpieczeństwa Kontrola zapięcia pasów bezpieczeństwa Kontrolki będzie się świecić dopóki wszyscy pasażerowie nie zapną pasów.