Narzędzie komunikacji na drodze

Kierunkowskazy służą zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze – kierowcom i innym uczestnikom ruchu. Pozwalają na komunikowanie zamiarów i informowanie o manewrze, jaki planujemy wykonać. Mimo tego wciąż bardzo wielu kierowców nie włącza kierunkowskazów podczas zmiany pasa ruchu, a nawet skręcania.

Brak sygnalizowania kierunkowskazem manewru, który zamierzamy wykonać, nie jest jedynym błędem. Ważne jest nie tylko to, by kierunkowskazów używać, ale by używać ich odpowiednio – podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Jeśli włączymy kierunkowskaz zbyt wcześnie, na przykład przed minięciem ostatniego skrętu przed drogą, w którą zamierzamy wjechać, możemy zmylić innych użytkowników ruchu i doprowadzić do wypadku.

Zasygnalizowanie manewru zbyt późno może być identyczne w skutkach, ponieważ nie zostawimy innym uczestnikom ruchu czasu na reakcję. Niektórzy kierowcy uważają, że jeśli są na drodze z pierwszeństwem i na skrzyżowaniu skręcają pozostając na drodze głównej, to nie muszą sygnalizować manewru. To niebezpieczny błąd – zawsze powinno się sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu i wyłączać kierunkowskaz od razu po wykonaniu manewru.

Kierunkowskazy są niezwykle istotne również z powodu tzw. martwego pola. Jeżeli mamy zwyczaj sygnalizowania manewru, jaki zamierzamy wykonać, to nawet jeśli nie dostrzegliśmy auta w lusterku, minimalizujemy ryzyko wypadku, ponieważ włączony kierunkowskaz ostrzeże innych kierowców, że zamierzamy wykonać manewr – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault