Kontrolki świateł

Czas na uporządkowanie wiedzy o kontrolkach związanych ze światłami. Dowiedz się, co oznaczają poszczególne kontrolki świateł pojawiające się na desce rozdzielczej i kiedy należy używać poszczególnych reflektorów.

swiatla-mijania Kontrolka świateł mijania (potocznie krótkie) Świateł mijania używamy przez całą dobą i przez cały rok. Zamiennie można stosować światła do jazdy dziennej, ale nie każdy samochód jest w nie zaopatrzony. Światła mijania musi mieć też włączone pojazd holujący. Gdy jedziemy na światłach do jazdy dziennej musimy je przełączyć na światła mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.
swiatla-drogowe Kontrolka świateł drogowych (potocznie krótkie) Używanie świateł drogowych jest dozwolone wyłącznie w czasie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach, tylko wówczas, kiedy nie spowoduje to oślepiania innych kierujących lub kolumn pieszych.
światła zewnętrzne pozycyjne Kontrolka świateł pozycyjnych  Świateł pozycyjnych należy używać w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju. 
kontrolki-swiatel-kierunkowskazy Kontrolki kierunkowskazów  Kierunkowskazy – prawy i lewy służą do uprzedzenia innych uczestników ruchu o zamiarze zmiany kierunku jazdy, zmianie pasa ruchu, rozpoczęciu manewru wyprzedzania lub omijania.
reflektory-przeciwmglowe Kontrolka świateł przeciwmgielnych przednich Świateł przeciwmgielnych przednich można używać w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza wraz ze światłami mijania lub bez nich oraz w czasie dostatecznej widoczności od zmierzchu do świtu na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami ostrzegawczymi.
światło przeciwmgielne tylne Kontrolka świateł przeciwmgielne tylnych Świateł przeciwmgielnych tylnych można używać jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
adaptacyjne światła drogi Kontrolka adaptacyjnego oświetlenia drogi (doświetlania zakrętów) Zaświeci się zawsze przy zakrętach. System będzie chciał Ci pomóc i doświetlić drogę. Kiedy świeci się non stop lub nawet miga oznacza usterkę systemu.
przepalenie-zarowki Kontrolka przepalenia żarówki Kontrolka sygnalizuje przepalenie żarówki któregoś ze świateł. 

Fot: Theen, foter.com