Kontrolka – śnieżynka

0

Gdy w aucie zapala się kontrolka – „śnieżynka” zaczynasz panikować? Spokojnie, nic się nie zepsuło. Śnieżynka nas ostrzega. Przed czym?

Oto śnieżynka

Właściwa nazwa to „kontrolka temperatury zewnętrznej”. – Kontrolka temperatury zewnętrznej wydaje specyficzny sygnał i zaczyna migać, wtedy gdy temperatura otoczenia spada poniżej 4º C – mów nam Tomasz Tonder z Kulczyk Tradex. – Ostrzega nas również przed tym, że może występować oblodzenie terenu – dodaje. Jest szczególnie pomocna, gdy na zewnątrz świeci słońce, a nam wydaje się, że jest ciepło. Ostrzega nas o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Właściwe zachowanie

Jak należy się zachować, gdy zacznie migać na żółto bądź na pomarańczowo? – Należy zwrócić uwagę na to, co nas czeka – podpowiada instruktor jazdy Andrzej Zembrzuski z Test&Training w Bednarach pod Poznaniem. – Powinniśmy jeździć płynnie, rozważnie oraz przygotować się do ewentualnego hamowania – dodaje instruktor. Często kierowcy zapominają o tym, że nawet jeśli temperatura jest dodatnia, temperatura przy drodze może być kilka stopni niższa. Szczególną ostrożność należy zachować na drogach przy akwenach wodnych, lasach oraz na mostach. Dokładniej o tym, jak nie dać się zwieść pozorom zimą tutaj.