Koncentracja podstawą bezpieczeństwa

Zadbany, sprawny samochód to jeden z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo podróżowania. Najważniejszy jest jednak kierowca – skoncentrowany, wypoczęty i skupiony na prowadzeniu.

W czasie jazdy często zdarza nam się rozmawiać przez telefon, prowadzić zażartą dyskusję z pasażerami, przedzierać się przez zawiłe menu systemu nawigacji, jeść drugie śniadanie czy nawet doczytywać gazety. „Każda z tych czynności powoduje, że odrywamy swoją uwagę od zadania głównego, czyli bezpiecznego prowadzenia pojazdu”, mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Prowadzenie samochodu to odpowiedzialne zadanie i dlatego właśnie kierowca powinien być otwarty na wszystkie sygnały, które do niego dochodzą w czasie jazdy i w oparciu o nie podejmować trafne decyzje. Rozproszenie uwagi czy zbyt wiele bodźców powodują, że jego decyzje mogę być spóźnione albo błędne. Mniej sygnałów rozpraszających uwagę kierowcy to większe bezpieczeństwo jazdy. Sprawdźmy więc, co najbardziej rozprasza kierowców.

Telefon komórkowy

Używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy, choć dopuszczalne w przypadku systemu słuchawkowego lub głośnomówiącego, powinno być ograniczone do minimum. Prowadzenie w czasie rozmowy przez telefon porównywane jest do jazdy po spożyciu alkoholu – poziom koncentracji kierowcy drastycznie spada, a czas reakcji wyraźnie się wydłuża, więc łatwo o wypadek

Pasażerowie

pasazerPasażer zawsze powinien pamiętać o odpowiedzialność spoczywającej na kierowcy, więc niedopuszczalne jest zachęcanie go do brawurowej jazdy czy łamania przepisów. To kierowca decyduje, czy i w jakich warunkach wykona manewr, a także o prędkości, z jaką jedzie.

Jedzenie i picie

Spożywanie posiłków podczas jazdy jest niebezpieczne, ponieważ z jednej strony odciąga uwagę kierowcy do tego, co dzieje się na drodze, a z drugiej wymusza oderwanie rąk od kierownicy. Jeśli już musimy się napić, starajmy się to zrobić np. podczas oczekiwania na zielone światło. Jedzenie natomiast odłóżmy na czas postoju. I pamiętajmy, że jazda z pustym żołądkiem również nie poprawia bezpieczeństwa jazdy.

Radio

klimatyzacjaCiężko wyobrazić sobie jazdę samochodem bez słuchania radia lub ulubionej muzyki. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach . Energiczna muzyka pobudza i zachęca do dynamicznej jazdy, natomiast wolniejsza działa uspokajająco i usypiająco. Co więcej, głośno grające radio powoduje, że nie słyszymy sygnałów z otoczenia, natomiast spokojna muzyka, szczególnie nocą, powoduje senność.

Niezależnie od rodzaju muzyki i jej głośności trzeba mieć na uwadze, że strojenie stacji radiowych, przeskakiwanie do ulubionej piosenki czy szukanie płyty w schowkach również rozprasza uwagę kierowcy. Przydatna jest zatem możliwość sterowania samochodowym systemem audio za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy.

Klimatyzacja

Odpowiednia temperatura w samochodzie pomaga komfortowo pokonać trasę. Zbyt wysoka temperatura obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji, natomiast zbyt niska sprzyja przeziębieniu i negatywnie wpływa na samopoczucie. Najlepiej ustawić klimatyzację na 20-25 stopni Celsjusza. Warto też pamiętać, że nawiew nakierowany bezpośrednio na twarz powoduje podrażnienie oczu. 

Źródło: Skoda