Kolejna podwyżka cen paliw

0

Ceny paliw nieuchronnie idą w gorę. Trudo sobie wyobrazić, że jeszcze w 2003 roku za litr płacilismy 3 złote, w 2006 nieco ponad 4 złote, 2011- 5 złotych a teraz prawie- 6 złotych. Czy już niebawem trzeba będzie sie zmierzyć z kolejnym wzrostem, czy przekroczymy kolejna barierę cenową? Co z cenami paliwa w roku 2013/2014? 

To ile przychodzi nam płacić za paliwo nie jest spowodowane pazernością i polityka stacji. Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat ich marże zdecydowanie spadły a właściciele punktów znaleźli się na granicy opłacalności. Zaobserwować można było nawet dość wyraźną walkę pomiędzy prowadzącymi punkty paliw. Namnożyło sie akcji marketingowych mających za zadanie przyciągnąć i związać klienta z określoną stacją. Wprowadzano promocje, jednak niewiele one dały w kontekście tak zawyżonych już cen.

Co wpływa na cenę paliwa? 

Dość ogólnie rzecz biorąc kluczowe znaczenie mają tutaj trzy czynniki: cena ropy naftowej, stosunek kursowy PLN/USD oraz polityka fiskalna państwa. 

Co się dzieje z cenami ropy? 

Mozna powiedzieć, że w roku 2012 zapotrzebowanie na ropę wyhamowało. Jedynie 50% krajów zwiększyło popyt, jednak dotyczyło to oleju napędowego. Spodziewamy się, że najwięcej surowca będą dalej potrzebować Chiny. Kolejnym krajem bedzie zapewne Rosja, dalej Arabia Saudyjska, Indie i Brazylia. Wzrost cen ropy powyżej 130 USD blokuje koniunktura a decyzja banków centralnych i sytuacja geopolityczna stanowią wsparcie przed dalszym spadkiem cen. 

Z drugiej strony wiszące widomo konfliktu Iran-Zachód mogą spowodować wzrost cen. 

Jak stoją waluty? Jaka jest polityka fiskalna?

Ceny ropy oraz jej gotowcyh produktów kształtowane są w USD. To z tego powodu tak istotny jest stosunek cen USD/PLN. Wysoki poziom kursu ze względu na problemy Europy spowodowały tak drastyczny wzrost cen paliw w Polsce i całej Europie.

Blisko połowę ceny detalicznej paliwa stanowią podatki. W Polsce jest ich wiele: akcyza, opłata paliwowa i podatek VAT. Ich poziom ostatnio się zmienił, co zdecydowanie uderzyło w posiadaczy samochodów, zapowiedziane są też kolejne ruchy i zrównanie cen krajów europejskich. 

Jaka będzie cena paliwa, co dalej z opłatami? 

Najprawdopodobniej już wkrótce cena benzyny i diesla zrównają się. Podwyżka nie ominie także osób, których samochody przystosowane są do gazu. Należy powoli mierzyć się z tym, że przyjdzie nam zapłacić za litr paliwa 6 złotych, jednak szansa nie jest tak wielka jak w roku ubieglym, kiedy nie mogliśmy sobie wyobrazić płacenia 5 złotych. 

Jako społeczeństwo mamy mały wpływ na to, ile wydamy na stacji. Poza oczywiście rzeczami, które od nas zależa, takimi jak ewentualne przerzucenie się na motocykl, skuter lub rower. Czy uratują nas auta hybrydowe? Czy faktycznie w kontekście kolejnych podwyżek spowodują realne oszczędności? O tym już wkrótce w teście opłacalności silników elektrycznych. 

Zapraszamy do regularnego odwiedzania www.autopolki.pl

Tekst: Kasia Kwiecińska

Fot: sxc.hu