Kluczyk zaginął, a zapasowego brak. Co zrobić?

Pisałyśmy już o tym, co zrobić w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie. Dziś radzimy, jak wyjść z jeszcze trudniejszej opresji – gdy zgubiłaś jedyne kluczyki do auta.

Dorabianie kluczy

Kiedy brak zapasowego kluczyka, wiec że dzieje się źle. Czeka Cię przeprawa z dorabianiem, co oznacza kosztowne spędzanie wolnego czasu. W takim przypadku najlepiej od razu skierować się do wyspecjalizowanego zakładu, gdzie dorobią kluczyk na podstawie zamka. Jednak nie ma się co cieszyć zawczasu, ponieważ w całej sytuacji, czeka Cię więcej schodów. Kolejną barierą do przeskoczenia będzie immobilizer. Na szczęście nie każdy samochód jest w niego uzbrojony – właściwie mowa tu o starszych egzemplarzach. W nowych samochodach jest to pewniak i uratować Cię może kolejny krok, w postaci zaprogramowania kluczyka specjalnymi kodami, znajdującymi się w książce serwisowej. W przypadku braku takich informacji, należy zgłosić się do ASO. Na szczęście tu informacje udzielane są bezpłatnie, oczywiście za wcześniejszym wylegitymowaniem się i pojazdu – dowód rejestracyjny, numer VIN.

Serwis u dealera

Istnieje jeszcze drugie rozwiązanie, które w stosunku do pierwszego będzie znacznie kosztowniejsze. Otóż należy się od razu udać do ASO, a następnie przekazać samochód w ręce dealera. W efekcie na kluczyk będziesz czekać zaledwie kilka dni, ale gwarancja producenta pozostanie.

Tekst: Angelika Rusiecka 

Fot: Tango McEffrie, foter.com