Kiedy możemy wyprzedzać?

Wyprzedzanie jest manewrem, który wiąże się z pewnym ryzykiem. By bezpiecznie je wykonać, powinniśmy zastosować się do kilku wskazówek. 

kiedy moemy wyprzedza Po pierwsze, musimy się upewnić, że z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden samochód. Wyprzedzanie w Polsce najczęściej wiąże się ze zmianą pasa ruchu na pas o kierunku przeciwnym. Musimy zatem mieć pewność, że w czasie, kiedy wjedziemy na pas o przeciwnym kierunku, będzie on wolny, tzn. nie będzie przejeżdżał akurat żaden samochód.

Po drugie, powinniśmy zwrócić uwagę, czy kierowca, którego zamierzamy wyprzedzić, nie zasygnalizował wcześniej kierunkowskazem jakiegoś manewru np. zmiany pasa ruchu, wyprzedzania pojazdu jadącego przed nim lub skrętu.

Po trzecie, zmieniając pas ruchu, musimy mieć pewność, że sami nie jesteśmy akurat wyprzedzani. W tym celu musimy skontroluj sytuację w tylnym i bocznym lusterku.

Po czwarte, nie wolno wyprzedzać w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania, a także przed wzniesieniem i w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona, np. przed zakrętem. Zazwyczaj jest to zaznaczone przez odpowiednie rozrysowanie pasów na jezdni, ale i tak warto o tym pamiętać.

Po piąte, przed wyprzedzaniem musimy zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza odpowiednią, bezpieczną odległość od pojazdu, który wyprzedzamy.