Przepisy jasno precyzują, że tylnych świateł przeciwmgłowych, które znajdują się w każdym samochodzie, powinno się używać jedynie w warunkach ograniczonej do 50 metrów przejrzystości powietrza. Tymczasem wyniki sondy Szkoły Jazdy Renault i serwisu moto.onet.pl wskazują, że wielu kierowców to ignoruje lub nie wie kiedy powinno się używać świateł przeciwmgłowych.
Odpowiedź zgodną z przepisami ruchu drogowego wybrało tylko 58% uczestników. Co siódmy kierowca przyznał, że nigdy nie używa świateł przeciwmgłowych, 2% kierowców włącza je zawsze kiedy jedzie nocą, kolejne 3% zawsze podczas opadów deszczu lub śniegu, a 22% zawsze kiedy tylko pojawia się mgła.
Pojawia się i znika
Powinnaś pamiętać by reagować w zależności od zmieniającej się widoczności. Często bowiem wiosną i latem – z uwagi na dość dużą różnicę temperatur pomiędzy nocą a dniem pojawiają się mgły, które „raz są, raz ich nie ma”. Na pewno zwróciłaś uwagę, że dzieje się tak najszcęściej w okolicach zbiorników wodnych, łąk czy pól.
Wiemy, że takie ciągłe włączanie i wyłaczanie świateł przeciwgielnych może i jest uciążliwe. Dobrze byłoby jednak, gdybyś o tym pamiętała, bowiem włączone światła przeciwmgielne przy normalnej przjrzystości powietrza oślepiają innych kierowców – sama na pewno nie raz przeklinałaś na włączone bez sensu halogeny u innych kierowców.
Bardziej od halogenów oślepia tylne światło przewmgielne – jego jaskrawo czerwona barwa powoduje, że oczy męczą się bardzio szybko, a stąd już tylkio krok do wielkiego poirytowania. By tego uniknąć, pamiętajmy by tego światła nie nadużywać.
Jak mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault – Światła przeciwmgłowe powinno się włączać tylko wtedy gdy widoczność spadnie do tego stopnia, że w trakcie jazdy widok pobocza przed nami zaczyna się rozmywać i „znikać”. Brak włączonych świateł przeciwmgłowych przy znacznie ograniczonej widoczności powoduje, że kierowca jest mniej widoczny dla innych uczestników ruchu i sam znacznie później dostrzega inne pojazdy, pieszych lub ewentualne przeszkody na drodze. Jednak ich nadużywanie może być równie niebezpieczne. Używanie świateł przeciwmgłowych przy dobrej przejrzystości podczas opadów deszczu, śniegu lub w trakcie jazdy nocą jest zabronione – mówi Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault. W takiej sytuacji włączone tylne światła przeciwmgłowe mogą oślepić samochód jadący za nami lub spowodować, że światło stopu w naszym aucie będzie znacznie mniej widoczne.
* Światła przeciwgielne z przodu przydają się na pewno podczas jazdy przez las. Światła oslepiają zwierzęta, które zamiast wkraczać bezpośrednio pod koła Twojego samochodu, oślepione zatrzymają się na chwilę, a Ty w tym czasie zdażysz odjechać. Do tego, jeśli jeszcze pojedziesz środkiem drogi, dajesz sobie więcej czasu na reakcję. Właczając jednak światła przeciwmgielne w takim celu musisz mieć świadomość, że to nie do końca zgodne z prawem. Ale z drugiej strony, jeśli jakiś policjant chciałby Cię zatrzymac w nocy, w lesie – nie masz obowiązku się zatrzymywać. (musisz pojechac co prawda na najbliższy komisariat, ale tam wytłumaczyć się zawsze można, w końcu, kto, jak nie my – kobiety umiemy to najlepiej 🙂
Pamiętaj też, żeby obowiązkowo wyłączyć takie światła i długie jeśli przejeżdżasz przez jakąkolwiek miejscowość – nie oślepiaj i nie budź ludzi swoimi światłami.
Będzie mandacik
Jazda z włączonymi światłami przeciwmgłowymi w warunkach dobrej przejrzystości powietrza jest traktowana jako wykroczenie, za które kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Jedyny wyjątek dotyczy przednich świateł przeciwmgłowych, które mogą być używane także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, ale tylko na drogach oznaczonych jako kręte, np. w górach.