Która strona jest prawa?

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. To wiedzą wszyscy. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że nie wszyscy wiedzą co to znaczy i jak należy w związku z tym postępować.

ruch prawostronny

Praktycznie codziennie spotykamy na naszych szlakach kierowców, którzy kompletnie nie wiedzą, co to znaczy ruch prawostronny. Zgodnie z tą podstawową zasadą powinniśmy jeździć jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Co to oznacza w praktyce? Wielu kierowców, zwłaszcza początkujących ma tendencje do jazdy bliżej środka jezdni. Może to być spowodowane wąską drogą lub też złym stanem skraju jezdni. Jeżeli jednak żaden z tych czynników nie występuje, nie ma powodu, by jeździć środkiem.

Jeżeli na jezdni wyznaczono pasy ruchu, jesteśmy zobowiązani zająć pas prawy – oczywiście jeżeli jest wolny. Jeżeli jest akurat zajęty – zjeżdżamy na lewy – ale jak najszybciej wracamy na prawy. Oczywiście, czasem jazda prawym pasem może być nie do końca możliwa lub po prostu niebezpieczna. Lewy pas zajmujemy więc, kiedy chcemy skręcić w lewo, chcemy wyprzedzić samochód poruszający się wolniej prawym pasem, lub kiedy omijamy przeszkodę, np. uszkodzony samochód.

Niepotrzebna jazda lewym pasem, czyli tzw. blokowanie lewego pasa, spotyka się zwykle z agresją ze strony innych kierowców. Po co zatem doprowadzać do takich sytuacji, skoro możemy zająć prawy pas i wszyscy będą zadowoleni?