Jakie są zalety używanych samochodów?

Chyba każdy marzy o posiadaniu pięknego, nowego samochodu. Niestety nie każdego stać na auto z salonu. W ramach kompromisu, wiele osób decyduje się na modele używane. „Używany samochód?” – pomyślisz – „To nie dla mnie!” Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się nad potencjalnymi korzyściami.

Niska cena zakupu

Z pewnością pierwszą i podstawową zaletą używanych samochodów jest niska cena zakupu. Nowe auta, już po wyjechaniu z salonu tracą ok. 20-30% wartości. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji, ten spadek sięga nawet 50%. Oczywiście zależy to od modelu, mody i uznania marki na rynku. Kupując auto używane, możesz trafić na prawdziwą okazję. Recz jasna cena auta zależy od wielu czynników, między innymi od jego wieku czy też stanu technicznego. Wiadomo również, że kupując używane auto nie powinnaś sugerować się tylko niską ceną. Oszustów dziś nie brakuje, dlatego zanim wydasz pieniądze, wybierz się na jazdę próbną i dokładnie sprawdź dany egzemplarz (zarówno na policji, żeby upewnić się czy nie jest kradziony, jak i u mechanika, żeby skontrolować stan techniczny). Jeśli sama nie znasz się ani trochę na mechanice, skorzystaj z pomocy kolegi, brata lub poleconego mechanika. Raczej zrezygnuj z kupna samochodu powypadkowego. Idealnym autem, które możesz kupić po przystępnej cenie jest auto w wieku około dwóch czy trzech lat.

Kolejną cenną radą, jest szperanie na forach samochodowych. Jeśli już wybierzesz wymarzony model, sprawdź jak miłośnicy motoryzacji oceniają dany model i rocznik. Co najczęściej się w nim psuje i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Jeśli w ramach oszczędności myślisz o zamontowaniu instalacji gazowej, upewnij się, że dane auto dobrze toleruje gaz. Fora to skarbnica wiedzy i darmowych porad fachowców.

Lepsze wyposażenie w niższej cenie

Wybierając auto używane, prawdopodobnie będziesz mogła pozwolić sobie na lepszy pakiet wyposażenia, niż w przypadku zakupu auta z salonu. Zastanów się też, czy wolisz młodsze auto klasy średniej, czy może w podobnej cenie auto starsze, ale klasy premium. Buszując po rynku aut używanych, naprawdę możesz puścić wodze fantazji. Pamiętaj jednak, że najczęściej auta lepszej klasy, to automatycznie bardziej kosztowne naprawy i części zamienne.

Moda na klasyki

I na koniec jeszcze jedna kwestia, a mianowicie powracająca moda na odnawianie starych aut. Wśród klasyków można dziś znaleźć wiele ciekawych perełek. Jednym z najbardziej znanych klasyków jest rzecz jasna Fiat 125p. Cena auta bardzo niska, ogłoszeń o sprzedaży też dość sporo, a części zamienne są wręcz banalnie tanie – nowe lusterka czy lampy do Fiata 125p to koszt około 40 – 50 złotych. Innym przykładem jest Ford Sierra – jeszcze kilka lat temu wielu zawodników driftu rozpoczynało swoją przygodę ze sportem właśnie z tym autkiem. Z powodzeniem znajdziesz Sierrę za około 4 – 5 tysięcy. Kolejna propozycja to Toyota Carina I/II? Auto dość spore, idealnie nadaje się dla rodziny. Samochód praktycznie bezawaryjny, pali niewiele, a silnik… silnik właściwie jeździ na wszystkim. Pamiętaj jednak, że o ile klasyczne auta potrafią sprawiać właścicielom wiele radości, a niekiedy nawet budzić powszechny podziw i szacunek, to wymagają także ogromnej cierpliwości i opieki. Nierzadko również sporych nakładów finansowych wynikających z częstych napraw i prac konserwujących.

Tekst: Paulina Plich

Fot: SPIngram, foter.com