Jak napisać dobre głoszenie motoryzacyjne?

Dzisiaj znalezienie kupca na używany samochód jest dużo prostsze niż kiedyś. Wystarczy przygotować ogłoszenie, wystawić je na dowolnym portalu ogłoszeniowym i poczekać, aż zaczną się zgłaszać chętni. By jednak przyciągnąć ich jak najwięcej, trzeba przygotować ofertę, która wzbudzi zainteresowanie. W dalszej części artykułu podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Ogłoszenie motoryzacyjne – co powinno się w nim znaleźć?

Jest kilka istotnych kwestii, które powinny zostać zawarte w każdym ogłoszeniu o sprzedaży samochodu. Jeśli ich zabraknie, to taka oferta może zostać z góry odrzucona przez większość kupujących lub telefon będzie się urywać, ponieważ potencjalnie zainteresowani wciąż będą dzwonić, aby dopytać o szczegóły.

Realne zdjęcia auta

Oferta sprzedaży auta bez zdjęcia jest z góry skazana na porażkę. W końcu sam pomyśl – czy byłbyś zainteresowany kotem w worku? Szanse na znalezienie kupca zmniejszają również zdjęcia słabej jakości, które mogą sugerować, że ma się coś do ukrycia. Sfotografuj więc auto w świetle dziennym, przy dobrych warunkach pogodowych. Postaraj się dodać do ogłoszenia jak najwięcej zdjęć, najlepiej z każdej strony pojazdu.

Najważniejsze informacje o aucie

Osoba czytająca ogłoszenie chce się z niego jak najwięcej dowiedzieć, dlatego postaraj się zawrzeć w nim informacje dotyczące:

  • stanu technicznego – nie wystarczy napisać „użytkowany przez kobietę” czy „stan bardzo dobry”, a choćby nawet, to należy poprzeć takie zwroty odpowiednią argumentacją,
  • wad i usterek – wszelkie defekty prędzej czy później i tak ujrzą światło dzienne, dlatego najlepiej od razu poinformować o nich potencjalnego klienta,
  • napraw auta – ma to duże znaczenie w szczególności wtedy, gdy w ostatnim czasie robione były jakieś większe naprawy,
  • wyposażenia – warto skupić się na kwestiach, które rzeczywiście są atutem, a nie wypisywać elementy, które znajdują się w większości aut.

W treści ogłoszenia umieść też typ i pojemność silnika, przebieg, rok produkcji i typ skrzyni biegów.

Wartość auta

W ogłoszeniu musisz podać cenę samochodu, która powinna być dostosowana do jego stanu technicznego. Chcąc obliczyć wartość pojazdu używanego, weź pod uwagę rok produkcji, przebieg oraz wyposażenie. Uwzględnij także wartość rynkową samochodu. W tym celu przejrzyj podobne oferty do Twojej. Na pewno nie powinno się zaniżać ceny auta, można ją za to nieco podnieść, aby mieć pole do negocjacji z klientem.

Historia samochodu – przedstawiać w ogłoszeniu czy nie?

Odpowiedź brzmi: to zależy od tego, jak długa ona jest. Jeśli jesteś kolejnym właścicielem auta, to historia pewnie nie należy do najkrótszych. Gdy zdecydujesz się ją ze szczegółami opisać, to klient zwyczajnie jej nie przeczyta, a jak przeczyta, to zapomni, przez co poprosi o jej przedstawienie na spotkaniu podczas oględzin.

Wymień więc jedynie najistotniejsze fakty, np. dotyczące stłuczek czy wypadków. Nie skupiaj się na mało istotnych szczegółach, które niewiele wnoszą.

Dobrze napisane ogłoszenie motoryzacyjne – czym powinno się cechować?

Krótko, zwięźle i na temat – tak powinno się pisać oferty sprzedażowe. Oczywiście nie chodzi o to, by ograniczać się do napisania 2-3 zdań, lecz przedstawienia najważniejszych informacji w zwięzły sposób. Pisanie o mało istotnych kwestiach, koloryzowanie faktów, używanie górnolotnych frazesów wcale nie sprawi, że ogłoszenie będzie atrakcyjniejsze w oczach czytającego i wyróżni się na tle pozostałych. Wprost przeciwnie – przeglądający od razu wyczuje, że barwne słownictwo najprawdopodobniej nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Gdzie wystawić ogłoszenie o sprzedaży auta?

Ogłoszenie motoryzacyjne najlepiej wystawić na portalu ogłoszeniowym, gdzie zamieszczanie ofert jest całkowicie darmowe. Takim serwisem jest choćby https://homefree.eu/pl. Przechodzenie przez poszczególne kroki łącznie z rejestracją jest bardzo proste, wręcz intuicyjne, więc powinieneś sobie z tym bez problemu poradzić, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Pamiętaj, że nawet najlepiej przygotowana oferta nie zyska mocy sprzedażowej, jeśli nie trafi w miejsce, gdzie będzie mogła zostać zauważona przez osoby nią zainteresowane. Dlatego wybierz właściwą dla sprzedawanego pojazdu kategorię. Ogłoszenie o sprzedaży pojazdu osobowego dodaj tutaj: https://homefree.eu/pl/cat/samochody-osobowe-2. A może chcesz się pozbyć części do samochodu, np. opon? Ofertę przydziel do kategorii Koła-opony: https://homefree.eu/pl/cat/kola-opony-1.