Jak sobie radzić ze zmęczonymi oczami?

Podejrzewam, że każda z nas nieraz poczuła zmęczenie wzroku za kierownicą. Musimy pamiętać, że już pierwsze symptomy mogą okazać się groźne, dlatego nie możemy ich lekceważyć.

Na początek musimy zastanowić się, co tak naprawdę może wywołać zmęczenie wzroku u kierowcy. Przede wszystkim będzie to długotrwałe obciążenie wzroku, a zatem obciążenie związane z ciągłą koncentracją. Do zmęczenia wzroku przyczynić się może też np. zbyt wysoka temperatura wewnątrz pojazdu, nieprawidłowa pozycja za kierownicą i monotonna jazda, np. na autostradzie.

Nie lekceważ „piasku”

Jakie są pierwsze objawy zmęczenia wzroku? Te najczęściej występujące, to odczuwane pieczenie, łzawienie czy tzw. ‘uczucie piasku’. Jeżeli poczujemy któryś z powyższych stanów to znak, że wzrok zaczyna się męczyć, a co za tym idzie, obniża się ostrość widzenia.

Jak zareagować na te wszystkie objawy? Najbezpieczniejszym sposobem będzie zrobienie sobie przerwy i wykonanie kilku prostych ćwiczeń mających na celu zmniejszenie napięcia gałek ocznych. Wśród nich najpopularniejsze jest wykonywanie wzrokiem tzw. ‘ósemek’. Poza tym polecamy także skupianie wzroku na przemian na punkcie który znajduje się w pobliżu nas, jak i na punktach znajdujących się w oddali.