Jak zmienić koło – wskazówki dla kobiety

Jak zmieniu0107 kou0142oCodzienna jazda samochodem z reguły odbywa się bezproblemowo. Czasem jednak, niezależnie od naszej dobrej woli, zdarzają się sytuacje zdecydowanie nieprzyjemne. Jedną z nich może okazać się wymiana koła czy opony, które zostały uszkodzone podczas jazdy.

W takim wypadku musimy przede wszystkim upewnić się, że stoimy w bezpiecznym miejscu i nie zagrażamy zarówno sobie, jak i innym użytkownikom drogi. Wymiana koła nie zawsze jest jednak zadaniem dla kobiety, jeśli więc mamy taką możliwość, warto zadzwonić po Assistance. Gdyby okazało się jednak, że jest to zbyt kosztowne rozwiązanie, można samodzielnie spróbować wymienić koło w samochodzie. By to uczynić, wystarczy wykonać po kolei kilka kroków. Oto one:

1) Samochód należy ustawić na równej nawierzchni i „wrzucić” pierwszy bieg lub bieg wsteczny.

2) Należy przygotować koło zapasowe, które znajduje się w bagażniku. Czasem jest ono umieszczone w specjalnej przestrzeni pod podłogą bagażnika, czasem może być umieszczone luzem (jeśli na przykład w samochodzie jest instalacja gazowa).

3) W stojącym samochodzie należy poluzować wszystkie śruby mocujące uszkodzone koło. Służyć do tego będzie klucz w kształcie litery „L” lub „X”. Nie należy jednak odkręcać tych śrub do końca!

4) W tym momencie musimy przygotować podnośnik samochodowy, który z reguły znajduje się razem z kołem. Powinniśmy go ustawić w miejscu, które jest zalecane przez producenta – przeważnie jest ono oznaczone. Jeśli nie wiemy, gdzie umieścić podnośnik, warto spojrzeć pod samochód i znaleźć wzmocnione miejsce. Pamiętajmy jednak, by podnośnik uniósł do góry tylko tę część pojazdu, która uniesie jednocześnie uszkodzone koło.

5) W tym momencie możemy już odkręcić lekko śruby, nie odkręcając ich jednak do końca. Jeśli wszystkie już zostaną poluzowane do tego stopnia, że łatwo dokończymy dzieła, wtedy należy podnieść samochód nieco wyżej, odkręcić śruby mocujące do końca i zdjąć uszkodzone koło. Śruby te odkręca się „na krzyż”, „po skosie”.

6) Po zdjęciu uszkodzonego koła możemy założyć w końcu nowe, jednocześnie dokręcając je „po skosie” – analogicznie jak wcześniej

7) Opuszczamy samochód na podnośniku, dokręcamy mocno śruby i pakujemy cały sprzęt użyty do wymiany do bagażnika.

Jeśli pomimo naszego opisu dalej macie wątpliwość, jak zmienić koło, to zawsze można również skorzystać z pomocy fachowców, np. jednego z serwisów opon tj. Euromaster.