Jak zaoszczędzić prawie 500 zł na ubezpieczeniu OC!

Postanowiliśmy sprawdzić ile wynoszą różnice w cenie OC u poszczególnych ubezpieczycieli i ile mogą wynieść oszczędności na ubezpieczeniu samochodu. Wyniki okazały się zaskakujące.

Sprawdziliśmy oferty siedmiu popularnych na naszym rynku towarzystw ubezpieczeniowych:

  • PZU,
  • AXA Direct,
  • Proama,
  • Aviva,
  • Allianz Direct,
  • Link4,
  • Liberty Direct.

W każdej z firm policzyliśmy składki za ubezpieczenie OC i pakiet OC z AC dla trójki wymyślonych, ale typowych kierowców w różnym wieku poruszających się różnymi samochodami.

OC dla Opla Corsy taniej o 367 zł

Naszym pierwszym kierowcą była to trzydziestoletnia warszawianka, panna bez dzieci, mająca prawo jazdy prawo jazdy od 13 lat i posiadająca maksymalne 60% zniżki na ubezpieczenie OC.  Jej samochodem w naszych kalkulacjach był Opel Corsa C 3d z silnikiem 1.7 cdti z 2004 roku.

Po wykonaniu obliczeń okazało się, że najwięcej Pani zapłaci za OC w PZU – 786 zł, a najmniej w Axa Direct – 419 zł. Między skrajnymi cenowo ofertami różnica wynosiła aż 367 zł. W przypadku właścicielki małej Corsy różnice w cenie pakietu OC AC były jeszcze wyższe.  Najdrożej było w Allianz Direct 1 758 zł, a najtaniej znów w AXA Direct – 677 zł. Różnica między ofertami tych towarzystw wyniosła aż 1081 zł.

Ubezpieczenie OC Skody Octavii II 2.0 TDI tańsze o prawie 500 zł

Wzięliśmy na warsztat kolejnego kierowcę. Był nim pięćdziesięcioletni żonaty mężczyzna, ojciec trójki dzieci, mieszkaniec Wrocławia, który posiada prawo jazdy od 1982 roku. Nasz 50 latek ubezpiecza Skodę Octavia II generacji z silnikiem 2.0 TDI z 2005 roku. Posiada maksymalną 60% zniżką na ubezpieczenie OC i AC. Policzyliśmy dla niego składki i najdroższa w naszym zestawieniu okazała się Aviva – 1 133 zł, a najtańsze Link4 – 634,02 zł. Łatwo można zauważyć, że różnica między najtańszym OC a najdroższym  to aż 498,98 zł.

Po policzeniu składek OC AC dla tego kierowcy otrzymaliśmy następujące wyniki: ponownie najdroższa okazałą się Aviva – 2 487  , ponownie najtańsze Link4 – 1 252,57 zł, Porównując stawki Ubezpieczenia  OC i AC dla Skody Octavii różnych ubezpieczycieli można zaoszczędzić aż 1234,43 zł.

Naszym kierowcą była trzydziestodwuletnia mieszkanka Lublina, posiadająca prawo jazdy od 1998 roku  ciesząca się aż 60% zniżką na ubezpieczenie OC. Pani ta jest mężatką i ma jedno dziecko. Jej samochód to Audi A3, TDI DPF Quattro w wersji Attraction z silnikiem o mocy 170 KM, wyprodukowane w 2006 roku.

Wpisaliśmy powyższe dane w internetowe kalkulatory OC siedmiu firm  i otrzymaliśmy następujące wyniki. Za ubezpieczenie OC  najwięcej trzeba zapłacić w PZU 619 zł  najmniej  w Allianz Direct  340 zł, różnica między najdroższą a najtańszą ofertą na ubezpieczenie OC dla Audi A3 8p to 279 zł. W przypadku pakietu z Autocasco najdrożej jest w Allianz Direct, 2 272 zł, który oferował najtańsze OC. Najtańszy pakiet OC AC posiadaczka Audi A3 kupi w AXA Direct za 1380 zł.  Różnica w cenie między tymi ofertami to 892 zł.

Jak widać na powyższych przykładach nie ma reguły. Czasem firma, która jest w jakimś przypadku najtańsza w innym będzie najdroższa. Warto raz do roku poświęcić odrobinę czasu na porównanie składek za ubezpieczenie.

Z pewnością znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że zamiast porównywać składki OC na własną rękę można skorzystać z porównywarki. Niestety porównywarki nie zapewnią prawdziwych oszczędności.  Każda porównywarki ubezpieczeń to tak naprawdę multiagencja, czyli pośrednik żyjący z prowizji wypłacanej przez ubezpieczyciela. Kupując polisę OC przez internet bezpośrednio u ubezpieczyciela dostaniemy lepszą cenę, dodatkowo możemy liczyć na specjalne rabaty. Przykładowo Liberty Direct daje 5% dodatkowej zniżki za zakup polisy online. W link  Link4 taka dodatkowa zniżka wynosi 7%, a Axa Direct przygotowała specjalny rabat dla użytkowników Furora.tv, która wynosi 25%. Po uwzględnieniu takiej zniżki cena polisy kupionej na stronie www ubezpieczyciela będzie znacznie niższa niż za pośrednictwem porównywarki.

Sprawdź składkę OC: Kalkulator OC LINK4

Źródło: Furora.tv