Kupujesz AC? Uważaj na wycenę samochodu!

Kupujesz AC? Uważaj na wycenę samochodu!
Kupujesz AC? Uważaj na wycenę samochodu!

Kradzież pojazdu, kolizja, akt wandalizmu – przed tymi zdarzeniami chcesz się najczęściej zabezpieczyć kupując polisę AC. Jednak nie w każdym przypadku otrzymasz odszkodowanie adekwatne do rozmiarów szkody. Powodem może być niewłaściwa wycena samochodu.

Bez względu na to czy kupiłeś używany pojazd z zagranicy, czy też od pierwszego właściciela w kraju oraz jaką cenę udało Ci się wynegocjować, przy zakupie dodatkowego ubezpieczenia autocasco spotkasz się z kwestią aktualnej wyceny samochodu. Wartość rynkową auta wyliczy ubezpieczyciel – zrobi to w oparciu o średnie ceny rynkowe danego modelu i rocznika pojazdu (np. wg katalogu Eurotax czy Info-Expert), z uwzględnieniem dodatkowego wyposażenia.

Możesz nie zgodzić się z proponowaną przez niego szacunkową ceną samochodu i podać wycenę od rzeczoznawcy. Pamiętaj, że wartość która zostanie przyjęta w umowie AC, będzie mieć duże znaczenie podczas ewentualnej likwidacji szkody.

Dlaczego prawidłowa wycena auta jest tak ważna?

Suma ubezpieczenia (czyli cena ubezpieczanego pojazdu) wyznacza górną granicę wypłaty odszkodowania. Przykładowo, w przypadku kradzieży pojazdu otrzymasz zwrot w postaci aktualnej wartości rynkowej auta. Zatem jeśli chciałeś wykupić AC i ubezpieczyć się na wszelki wypadek na wyższą kwotę, nie oznacza to iż takową otrzymasz – zwyczajnie przepłacasz, bo składka polisy w dużej mierze zależy od sumy ubezpieczenia. W odwrotnym przypadku, gdy wartość pojazdu jest niedoszacowana, otrzymasz maksymalnie kwotę określoną w umowie autocasco.

Stała czy zmienna suma ubezpieczenia?

Istotne znaczenie przy wyborze AC ma również kwestia stałej lub zmiennej sumy ubezpieczenia. Stała suma ubezpieczenia zagwarantuje Ci odszkodowanie w wysokości przyjętej w umowie AC. Jeśli kupujesz nowy samochód, który szybko traci na wartości, warto wybrać tę opcję. Wtedy otrzymasz od ubezpieczyciela sumę ustaloną w dniu zawarcia umowy.

Jeśli tej opcji nie wybierzesz – wartość samochodu zostanie oszacowana na dzień wystąpienia szkody (zmienna suma ubezpieczenia). Otrzymasz więc maksymalnie tyle, ile rzeczywiście wart jest Twój samochód (po kilkunastu miesiącach od zawarcia umowy AC jego cena może być mniejsza nawet o kilka tysięcy złotych).

Szkoda częściowa, a kwota odszkodowania

Wartość pojazdu przyjęta w umowie AC może mieć duże znaczenie nie tylko w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży, ale także szkód częściowych.

Przykład:

Podczas zawierania umowy OCAC pan Rafał zaniżył wartość samochodu o 5 tysięcy złotych (cena samochodu przyjęta w umowie to 20 tys. zł). Aby zaoszczędzić jeszcze więcej na ubezpieczeniu, zgodził się również na redukcyjną sumę ubezpieczenia (będzie się ona zmniejszać o kolejne kwoty odszkodowania). Po trzech miesiącach od zawarcia umowy, kierowca miał kolizję z własnej winy. Towarzystwo wypłaciło z ubezpieczenia AC 12 tys. złotych. Po pewnym czasie doszło do kolejnej kolizji. Ubezpieczyciel wycenił szkodę na 10 tys. złotych, jednak wypłacił panu Rafałowi tylko 8 tys. (ponieważ taka kwota pozostała do wyczerpania sumy ubezpieczenia).

Oszczędność podczas zakupu polisy nie opłaciła się – gdyby wartość pojazdu przyjęta w umowie AC odpowiadała faktycznej wartości auta (czyli 25 tys. zł), pan Rafał mógłby otrzymać pełną kwotę odszkodowania.

Inna kwestia, to właściwy dobór polisy. Zamiast godzić się na redukcyjną sumę ubezpieczenia, należało poszukać tańszej oferty z tzw. odnawialną sumą ubezpieczenia (wartość pojazdu nie jest wtedy pomniejszana o kwotę wypłaconego odszkodowania). Okazuje się, że tanie propozycje OCAC nie trudno znaleźć. Wystarczy skorzystać np. w internetowej porównywarki (np. ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl) i porównać oferty kilkunastu towarzystw.