Jak wymienić koło w samochodzie?

Do samodzielnej wymiany koła wystarczą odpowiednie narzędzia, cierpliwość i nieco siły.  Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku.

Zabezpieczenie auta

W miarę możliwości po uszkodzeniu koła należy spokojnie zahamować i zatrzymać samochód tak, by nie stwarzać zagrożenia i nie tarasować ruchu ulicznego: na parkingu, bocznej drodze albo poboczu. Światła postojowe oraz awaryjne powinny być włączone, a hamulec ręczny zaciągnięty. Pojazd należy pozostawić na biegu. Koła dodatkowo można zabezpieczyć przed przesunięciem klinami, np. dużymi kamieniami.

Na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości ok. 1 metra od pojazdu, na obszarze niezabudowanym w odległości 30-50 metrów, a na autostradzie lub drodze ekspresowej 100 metrów za zaparkowanym samochodem. Kierowca powinien przygotować niezbędne narzędzia: klucz do kół wraz z nasadką, lewarek oraz koło zapasowe lub dojazdówkę. Znajdują się one zazwyczaj w bagażniku pod maskownicą lub dywanikiem. W części samochodów koło zapasowe bywa podwieszane pod bagażnikiem.

Wszystkie działania wokół auta warto wykonywać w kamizelce odblaskowej. Szczególnie po zmroku i w gorszych warunkach pogodowych kierowca będzie w niej dobrze widoczny.

Poluzowanie śrub

Jeśli pojazd porusza się na felgach stalowych, wymianę koła należy rozpocząć od zdjęcia kołpaka. Wystarczy go złapać i zdecydowanym ruchem pociągnąć do siebie. W przypadku samochodu na felgach aluminiowych należy za pomocą specjalnej nakładki na klucz zwolnić śrubę zabezpieczającą. Śruby należy poluzować do momentu, gdy – już po podniesieniu pojazdu – można je z łatwością odkręcić i wyjąć.

Podniesienie pojazdu

Lewarek należy ustawić stabilnie na prostym podłożu, dzięki czemu wymiana koła przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Dokładne miejsce podparcia auta wskazuje producent w instrukcji pojazdu, zazwyczaj są to oznaczone wgłębieniem lub strzałką okolice progu samochodu. Auto należy podnosić na lewarku do momentu, gdy uszkodzone koło znajduje się parę centymetrów nad ziemią. Umożliwi to swobodne jego zdjęcie.

Zdjęcie koła, czas na zapasowe

Jeśli śruby zostały odpowiednio poluzowane, wystarczy je odkręcić i począwszy od góry, usunąć. Zdecydowanym, ale nie gwałtownym ruchem należy zdjąć koło. Dojazdówkę lub zapasowe koło należy umieścić na piaście. Pozostaje jeszcze dokręcić śruby, aż do momentu, gdy pod kluczem wyczuwalny będzie opór. Aby koło dobrze zabezpieczyć, śruby należy przykręcać w układzie: góra-dół, prawo-lewo. Po wymianie lewarek należy odkręcić i wysunąć spod pojazdu, a samochód postawić na podłożu.

Pamiętaj, że podczas jazdy na kole zapasowym lub dojazdówce należy zachować bezpieczną prędkość. Uszkodzone koło jak najszybciej powinno zostać naprawione lub wymienione na nowe.

Źródło: Oponeo.pl