Wkrótce być może wejdą w życie przepisy nakazujące kierowcom posiadanie w aucie alkomatu. Jeśli już planujemy zakup takiego sprzętu, warto wiedzieć na co zwracać uwagę.
Czym są alkomaty i jakie są ich rodzaje?
Alkomaty, inaczej nazywane testerami trzeźwości, to urządzenia elektroniczne za pomocą których możemy łatwo i szybko określić ilość alkoholu znajdującą się we krwi na podstawie wydychanego przez nas powietrza. Na rynku dostępne są alkomaty wyposażone w trzy różne rodzaje czujników, które różnią się od siebie precyzją i dokładnością w pomiarach. Pierwsze z nich to alkomaty spektrometryczne – specjalistyczne urządzenia stacjonarne. Drugie to alkomaty elektrochemiczne, użytkowane m.in. przez policję. Do najmniej skutecznych i precyzyjnych alkomatów zalicza się alkomaty półprzewodnikowe, czyli alkomaty podręczne i kieszonkowe. Pomiar wykonany za ich pomocą mogą zakłócać rozmaite czynniki, takie jak rodzaj spożywanego jedzenia, dym papierosowy, kawa, herbata, wilgotność powietrza.
Na jakie parametry zwracać uwagę
Najważniejszym parametrem alkomatu jest jego dokładność, a ta niestety bezpośrednio wiąże się z ceną. Ceny alkomatów wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Te tańsze działają prawidłowo jedynie przez krótki czas od zakupu. Z czasem wykonywane pomiary potrafią być dalekie od faktycznych wartości zawartości alkoholu we krwi. Na sprzęt przyzwoitej jakości należy przeznaczyć co najmniej 300 złotych. Istotnym elementem alkomatu jest port serwisowy umożliwiający kalibrację, bez której po pewnym czasie użytkowania alkomat będzie nadawał się do wyrzucenia. Warto wybierać produkty firm posiadających punkty serwisowe, w których sprawdzimy poprawność działania alkomatu.
Czym jest kalibracja alkomatu?
Kalibracja ma za zadanie zapewnić prawidłowe działanie alkomatu. Jeżeli spożyliśmy alkohol a alkomat wskazuje wartość zerową lub odwrotnie, jesteśmy trzeźwi a alkomat wskazuje inaczej, oznacza to, że urządzenie wymaga kalibracji. Cena usługi waha się od 40 do nawet 450 złotych w przypadku alkomatów elektrochemicznych.
Jeśli zależy ci na przedłużeniu żywotności alkomatu, dbaj o niego tak jak o każde inne wrażliwe urządzenie elektroniczne. Nie narażaj go na upały ani mrozy, a przed użyciem, zapoznaj się z instrukcją obsługi. Bardzo istotne jest właściwe dokonywanie pomiarów. Przede wszystkim, badanie można wykonać minimum po 20 minutach od spożycia alkoholu, kiedy stężenie alkoholu w jamie ustnej nie będzie na tyle duże, aby uszkodzić sensor urządzenia.
Jak przeprowadzać test zawartości alkoholu?
Jeśli korzystasz z alkomatu półprzewodnikowego, nie należy przed badaniem żuć gumy, jeść cukierków miętowych ani myć zębów pastą miętową. Pamiętaj, że stężenie alkoholu we krwi osiąga maksymalną wartość po 1,5-2,5 h od spożycia. Jeśli chcesz mieć pewność, że pomiar jest prawidłowy i wskazuje faktyczna wartość, powtórz go minimum dwukrotnie, w odstępach około 15 minut. Jeśli wynik będzie większy, oznacza to, że stężenie we krwi wciąż rośnie. Wyniki zaburza także:
- rozładowana bateria,
- czkawka, odbijanie się i chrząknięcia, podczas których uwalniane są gazy żołądkowe
- dokonywanie wielu pomiarów w krótkim czasie
- wykonanie przed testem kilku głębokich wdechów i wydechów, co zaniża wynik badania
Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz już siadać za kierownicę, a nie posiadasz własnego alkomatu, zawsze możesz udać się na najbliższy posterunek policji i poprosić o dokonanie profesjonalnego pomiaru.