Czy powinnam sprawdzać geometrię kół w samochodzie?

geometria-1

Niewłaściwa geometria kół może doprowadzić do poważnego zagrożenia, dlatego, profilaktycznie, warto sprawdzać jej regulację w naszym samochodzie.

geometria-1

Geometria kół ma wpływ na bardzo wiele elementów związanych z naszym samochodem. Przede wszystkim, nieprawidłowa geometria, poza obniżeniem komfortu podróżowania, zwiększa zużycie opon, a także może doprowadzić do ich uszkodzenia. Zdecydowanie niekorzystnie wpłynie też na precyzję kierowania i poczucie niebezpieczeństwa.

W jaki sposób rozpoznać nieprawidłową geometrię? Podstawowym objawem będzie ściągnie samochodu w lewo lub w prawo, w momencie, gdy na chwilę puścimy kierownicę. Geometrię powinnyśmy sprawdzić ponadto, kiedy zaobserwujemy nieregularne zużycie opon, mamy problemy z wykonywaniem manewrów na drodze, bądź gdy kierownica nie wraca do prostej pozycji po wykonaniu skrętu.

Geometria ma na celu takie ułożenie kół, by przylegały one prostopadle do podłoża i równoległe wobec siebie. Codzienne problemy z geometrią biorą się przede wszystkim z uderzenia kołami w krawężnik lub szybkiego najechania na dziurę.

Jeżeli chcemy więc zaoszczędzić pieniądze związane z przedwczesną wymianą opon, warto kontrolować geometrię. Przedłużymy w ten sposób ich trwałość. Zwłaszcza, że badanie takie trwa ok. 30 minut. Polega ono na ustawieniu równoległości kół, ustawieniu kąta pochylenia kół, a także zbieżności kół.