Jak uzyskać odszkodowanie za zalany samochód?

Odszkodowanie za zalany samochu00f3d

Odszkodowanie za zalany samochu00f3dJak co roku, znowu borykamy się z sezonem powodziowym. Straty dotyczą nie tylko naszych domów ale również samochodów. Gdy woda i emocje opadną, trzeba zastanowić się jak poradzić sobie ze stratami i wyremontować zniszczone powodzią auto.

Kiedy przysługuje odszkodowanie od zalania?

Podstawowym warunkiem uzyskania odszkodowania za zalane auto jest posiadanie ubezpieczenia AC. W innym razie koszty remontu ponosimy samodzielnie. Jednak nawet wykupienie autocasco nie gwarantuje pełnego zwrotu kosztów – wszystko zależy od posiadanego wariantu i rodzaju uszkodzeń. 

Często jest tak, że wypłata odszkodowania uzależniona jest od zaistnienia jednego z jasno określonych w warunkach ubezpieczenia zdarzeń. Każda inna sytuacja może się spotkać z decyzją odmowną.

Na co zwracać uwagę podczas powodzi?

odszkodowanie-za-zalane-auto-powodzIstnieje opcja ubezpieczenia autocasco od wszystkich ryzyk (tzw. all-risk). Taka polisa zabezpiecza przed nieprzyjemnymi następstwami nawet takich zdarzeń, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani zdefiniować.

Nawet w tym przypadku warto jednak sprawdzić listę wyłączeń. Jednym z ważniejszych aspektów jest to, czy podczas zalania auto miało silnik włączony czy wyłączony – większość firm ubezpieczeniowych nie bierze odpowiedzialności za uszkodzenie silnika w wyniku zassania wody. Chodzi tutaj o wykluczenie odpowiedzialności za sytuację, w której kierowca sam decyduje się na wjechanie w głęboką kałużę ryzykując uszkodzenie silnika.

W przypadku, gdy woda zaskoczy nas np. w korku, tak jak miało to miejsce ostatnio w Warszawie na Trasie Toruńskiej, ważne jest wyłączenie silnika i nie dopuszczenie do zassania wody.

Za co zwrot kosztów?

Jeśli więc mamy wykupioną pełną opcję ubezpieczenia i nie dopuścimy do zassania wody przez silnik, możemy liczyć na pełne pokrycie kosztów naprawy – osuszenie i wyczyszczenie auta, naprawę elektroniki, a w najlepszym przypadku nawet naprawę silnika (jeśli biegły potwierdzi, że był on wyłączony w momencie zalania). 

Pamiętaj, że zassanie wody może nastąpić także przy uruchamianiu auta po opadnięciu wody – lepiej więc zamówić holowanie do warsztatu.

Wysokość odszkodowania i sposób jego wypłaty uzależniona jest znów od posiadanej polisy.

Fot: WhosThisValGirl, wallyg, foter.com