Jak przygotować auto do podróży?

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto zrobić wiosenny przegląd najważniejszych elementów w samochodzie. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort podróży, poza tym uchronimy się przed niepotrzebnymi nerwami w drodze.

Przyczepność

Żeby bezpiecznie podróżować należy zadbać o odpowiednie opony i wymienić z zimowych na letnie. Niektórzy kierowcy odwlekają to w czasie, a jest to błąd. W oponach zimowych stosuje się miękkie mieszanki gumy, co zapewnia lepsze właściwości jezdne w niskich temperaturach, lecz kiedy asfalt jest bardziej rozgrzany, wówczas opony szybciej się zużywają. – Jazda na „zimowkach” powoduje, że wzrasta zużycie paliwa w samochodzie. Poza tym nie jest to zbyt bezpieczne, gdyż przy wyższych temperaturach droga hamowania na oponach zimowych może się znacznie wydłużyć – informuje Jacek Brzóska, Zastępca Dyrektora serwisu Ford Bemo Motors w Poznaniu. W serwisie zadbają nie tylko o odpowiednie ciśnienie w oponach, ale również o sprawdzenie geometrii kół.

Dokonując przeglądu, poprośmy mechaników, aby sprawdzili także stan całego zawieszenia. Dotyczy to zarówno amortyzatorów, jak i układu kierowniczego. W serwisie na pewno przejrzą stan wszelkich osłon gumowych i wymienią te, które nie zapewniają już należytej ochrony podzespołom zawieszenia.

Widoczność

Wybierając się na majówkę, pamiętajmy o zapewnieniu sobie jak najlepszej widoczności. W aucie należy, więc sprawdzić, czy działają wszystkie światła, a jeśli musimy wymienić przepaloną żarówkę, to lepiej wymienić je od razu parami. W przypadku niektórych modeli aut żarówki możemy wymienić samodzielnie, lecz w niektórych samochodach dostęp jest na tyle utrudniony, że nie obędzie się bez wizyty w stacji obsługi. Powinnyśmy także zadbać o odpowiednie ustawienie reflektorów, gdyż żadna z nas nie lubi być oślepiana przez jadący z naprzeciwka pojazd.

Z drugiej strony musimy zadbać także o odpowiednią czystośćprzedniej i tylnej szyby, w tym celu należy sprawdzić stan wycieraczek oraz poziom płynu do spryskiwacza. Jeżeli pióra będą nazbyt zużyte, to nie będą dobrze zbierać wody. – Widoczność jest jednym z głównych elementów bezpiecznej jazdy, dlatego zaleca się wymianę piór wycieraczek dwa razy w roku– mówi Sebastian Ugrynowicz, kierownik serwisu Nissan i Suzuki Auto Club w Poznaniu.

Komfort

Biorąc pod uwagę prognozy pogody, które na weekend majowy przewidują niemal 30 stopniowe upały, warto zadbać także o prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji. – Obecnie czyszczenie klimatyzacji oraz wymiana filtra kabinowego jest niewielkim wydatkiem. Dzięki temu możemy natomiast podróżować w komfortowych warunkach i co równie ważne, zwiększamy swoje bezpieczeństwo, ponieważ sprawna klimatyzacja zapobiegazbyt dużemu nachodzeniu pary na szyby – wyjaśnia Sebastian Ugrynowicz.

Warto również zadbać o czystość w samochodzie i nie zabierać w podróż rzeczy zbytecznych, takich jak na przykład łańcuchy na koła pozostawione w bagażniku po ostatnim wypadzie na narty. Im auto jest cięższe, tym więcej pali. Poza tym w bagażniku zamiast niepotrzebnych pakunkówpowinniśmy znaleźć miejsce na sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy, podnośnik i klucz do mocowania kół, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę czy kamizelkę odblaskową.

Płyny oraz filtry

Przygotowując swoje auto do wyjazdu weekendowego musimy pamiętać też o wymianie niektórych płynów. Dotyczy to chociażby płynu chłodniczego. Kiedy termometry pokazywały ujemne temperatury istotne było, aby płyn ten nie zamarzał. Przy dodatnich temperaturach, zwłaszcza powyżej 20 stopni Celsjusza, istotne jest, żeby jak najlepiej krążył on w chłodnicy. – Często kierowcy zapominają o wymianie płynu chłodniczego, a jest on niezwykle istotny z punktu widzenia prawidłowego działania silnika. Płyn chłodniczy zawiera chociażby dodatki antykorozyjne, ale po pewnym czasie może stracić swe właściwości i jeśli w porę go nie wymienimy, wówczas musimy się liczyć z uszkodzeniem samej chłodnicy, co już znacznie więcej kosztuje – twierdzi Andrzej Strzelczyk, kierownik serwisu Auto Bruno Volvo w Szczecinie. Przy okazji diagnostyki układu chłodniczego, serwis może również zbadać czy termostat działa poprawnie.

Przed dłuższą podróżna należy zbadać również poziom oleju. Co prawda, nie jest to uzależnione od warunków atmosferycznych, ale od przebytych eklimetrów, ale warto o to zadbać i w razie konieczności uzupełnić lub wymienić olej. Należy również zastanowić się czy nie będzie konieczna wymiana filtrów paliwa i oleju.

Kierowca

Podczas przygotowań auta do dalszej podróży nie zapominajmy również o nas samych. W trasę powinnyśmy wyruszać jak najbardziej wypoczęte oraz co pewien czas robić krótkie przerwy w podróży. Warto również wcześniej sprawdzić, czy na planowanej przez nas trasie nie ma remontów, które opóźniłyby dotarcie do celu. Jeżeli mamy już zaplanowaną całą trasę, a auto jest doskonale przygotowane do dłuższej jazdy, możemy się skupić tylko na drodze i później rozkoszować się wypoczynkiem.

Fot: Pedrosimoes7, foter.com