Podróżowanie z dziećmi to czasami nie lada wyzwanie. Ciężko skupić się na drodze, gdy z tyłu musimy rozwikłać jakiś konflikt lub koniecznie uczestniczyć w zabawie. Oto garść porad dla mam i opiekunek odpowiedzialnych za przewożenie maluchów.
1. Zawsze zostawiaj odstęp długości jednego lub dwóch samochodów między tobą a samochodem znajdującym się z przodu. „Siedzenie na zderzaku” niebezpiecznie skraca czas możliwej reakcji w związku z niebezpieczną sytuacją. Zachowując odstęp dbasz o bezpieczeństwo swoich maluchów i jesteś w stanie lepiej opanować samochów w razie niebezpieczeństwa.
2. Zajmij dzieci grami, które gwarantują i nagradzają grzeczne zachowanie bez konieczności upomnienia ze strony kierowcy.
3. Przenośne konsole gier, ipad, tablet, telefon komórkowy – zajmą nieco starsze dzieci na dłuuugie godziny. Problem pojawi się dopiero, gdy braknie baterii. Pamiętaj też o słuchawkach – dźwięki z przenośnych konsoli mogą być równie rozpraszające jak dzieci.
4. Jeżeli wybieracie się w dłuższą podróż pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu – spakuj mnóstwo jedzenia i picia. Dzieci w podróży potrafią mieć naprawdę ogromny apetyt. Jednocześnie unikaj produktów, które mogą wywoływać nudności lub doszczętnie zniszczyć tapicerkę na tylnej kanapie.
5. Pozwalaj na dodatkowe przystanki. Pozwól dzieciom skorzystać podczas nich z placu zabaw. Dzięki temu pozbędą się nadmiaru energii i być może zasną w samochodzie gwarantując cichą i spokojną jazdę.
6. Zawsze miej w samochodzie plastikową reklamówkę (bez dziur) w razie gdyby dziecku zrobiło się niedobrze.
7. Druga dorosła osoba w samochodzie to ogromna ulga dla kierowcy, gdyż może się on wtedy skupić tylko i wyłącznie na prowadzeniu. Jeśli masz taką możliwość – podróżuj z kimś.
8. Nigdy nie odwracaj się by rozdzielić kłócące się dzieci. Najpierw znajdź odpowiednie miejsce do zatrzymania się, a dopiero potem interweniuj. Spuszczanie wzroku z jezdni nawet na moment może być przyczyną wypadku.
9. Dzieci mogą być głośne, rozpraszające i bardzo kłopotliwe, zwłaszcza gdy się nudzą. Największym wyzwaniem jest więc maksymalne zaangażowanie ich w jakąś zabawę, by następnie w pełni skoncentrować się na drodze.