Jak pomóc osobie będącej w szoku powypadkowym?

Szok powypadkowy

Szok powypadkowyZdarza się, że uczestnicy lub świadkowie wypadku drogowego znajdują się w szoku powypadkowym, a w dalszej perspektywie cierpią na Zespół Stresu Pourazowego. Jak rozmawiać z taka osobą i jak pomóc jej poradzić sobie z trauma po wypadku radzi Agata Podrażka – psycholog Kliniki Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Gabclinic.com.

Przede wszystkim musimy zadbać o stan fizyczny takiej osoby, bywa bowiem, że osoby będące w szoku pourazowym, nie odczuwają bólu fizycznego i nie są świadome zagrożeń wynikających z tego faktu. Następnie jeżeli istnieje taka możliwość należy taką osobę otoczyć wsparciem psychologicznym.

Zespół Stresu Pourazowego

Osoby które przeżyły poważny wypadek lub były świadkiem takiego zdarzenia, często cierpią z powodu Zespół Stresu Pourazowego (PTSD), które charakteryzuje się w początkowej fazie „otępieniem” emocjonalnym, następnie pojawiają się silne emocje o nasyceniu negatywnym, objawiające się uporczywym silnym lękiem i poczuciem bezradności. Po okresie latencji, który trwa od kilku dni do kilku miesięcy, u osoby mogą pojawić się zmiany w zachowaniu, depresja, a także myśli samobójcze, będące konsekwencją niemożności poradzenia sobie z kryzysową sytuacją. Często osoby cierpiące na PTSD odtwarzają w głowie zdarzenia z wypadku, co jeszcze bardziej umacnia ich lęk i ból emocjonalny. Pojawia się także lęk przed jazdą samochodem lub innymi środkami komunikacji.

Jakie leczenie?

Jeśli specjalista stwierdzi u świadka lub uczestnika takiego zdarzenia zespół stresu pourazowego, kieruje go na leczenie terapeutyczne i farmakologiczne. Jednak osobie która przeżyła szok pourazowy, potrzebne jest przede wszystkim wsparcie, zrozumienie i zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych, które mogą dać mu, jego najbliżsi. Musi ona powtórnie poczuć, że kontroluję sytuację i uświadomić sobie, ze zdarzenie, które przeżyła zdarza się niezwykle rzadko. Niestety proces zdrowienia trwa długo i wymaga dużego poświęcenia.

Jako osoba pomagająca w procesie zdrowienia uczestnika lub świadka wypadku, należy ciągle podkreślać pozytywne aspekty jego życia oraz zachęcać ją do wyrzucenia z siebie nieprzyjemnych emocji. Nigdy też nie należy umniejszać przeżyć i bólu jaki przeżyła podczas wypadku i jakie przeżywa „tu i teraz”.

Agata Podrażka - Psycholog Kliniki Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Agata Podrażka
Psycholog Kliniki Psychoterapii i Rozwoju Osobistego
Gabclinic.com

Zadaj pytanie naszej specjalistce