Wbrew temu, co byśmy sobie życzyli, wypadki drogowe zdarzają się bardzo często. Nierzadko też jadąc samochodem możesz natknąć się na drobną kolizję. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak udzielić pomocy?
Zdarza się, że mijamy takie sytuacje i nie reagujemy myśląc, że ktoś inny już udzielił pomocy. Niekiedy też boimy się, że brakuje nam odpowiedniej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Postaw się jednak w roli osoby, która uległa wypadkowi. Czy chciałabyś być pozostawiona sama sobie? W takim momencie liczy się każda minuta i każda pomoc jest na wagę złota. Jej udzielenie nic nie kosztuje, a może komuś uratować życie.
Szybka reakcja w razie wypadku
Pamiętaj o tym, że w chwili wypadku samochodowego liczy się szybka reakcja. Przede wszystkim zjedź na pobocze – pozostawienie auta na środku drogi z pewnością nie jest zbyt odpowiedzialne, ponieważ nie tylko zatarasujesz drogę, ale przez swoją nieostrożność możesz także spowodować kolejną kolizję.
Kiedy już wysiądziesz z samochodu, spróbuj zorientować się czy wypadek jest poważny. Nie w każdej sytuacji możesz samodzielnie komuś pomóc – jeśli wypadek jest groźny, powinnaś czym prędzej zadzwonić po odpowiednie służby, na przykład po policję czy karetkę pogotowia. Pamiętaj, że niezmiernie istotne jest udzielenie jak największej liczby informacji, zarówno o lokalizacji zdarzenia, jak i stanie poszkodowanych.
Osoby, które uległy groźnemu wypadkowi mogą być bardzo poturbowane – w takim przypadku lepiej ich nie ruszać, ponieważ mogłabyś tylko pogorszyć sprawę, np. spowodować dodatkowe uszkodzenie kręgosłupa. Jeśli jednak sytuacja zagraża życiu – na przykład poszkodowany nie oddycha – musisz koniecznie udzielić mu pierwszej pomocy. Wówczas liczy się przede wszystkim ratowanie życia, inne urazy schodzą na dalszy plan.
Sprawdź jak ocenić stan zdrowia poszkodowanego i udzielić pierwszej pomocy.
Pomoc przy drobnej kolizji
Jeśli jesteś świadkiem mniej groźnej sytuacji drogowej – na przykład drobnej stłuczki lub problemów z zepsutym samochodem – również zareaguj. Życzliwi kierowcy są dziś bardzo cenieni przez innych, dlatego okaż zainteresowanie i zaoferuj swoją pomoc. Możliwe, że właśnie dzięki tobie drugi kierowca szybciej upora się z problemem.
Złóż zeznania
Jeśli byłaś świadkiem wypadku, może się okazać, że będziesz musiała złożyć zeznania. Mów tylko prawdę. Jeśli czegoś nie wiesz, bądź coś umknęło twojej uwadze – nie zmyślaj. Trzymaj się tylko i wyłącznie rzetelnych faktów, dzięki temu ułatwisz pracę policji, zaś twoje zeznania na pewno będą przydatne.
Źródło: Paulina Plich