Co robić w razie pożaru w samochodzie?

Z pewnością nieraz widziałeś filmy akcji, w których podczas pościgów samochodowych i wypadków auta stawały w płomieniach. Wprawdzie realnym życiu wcale nie tak łatwo o pożar w samochodzie, jednak takie sytuacje również mogą się zdarzyć. Nawet jeśli należą one do rzadkości, z pewnością warto wiedzieć jak zareagować podczas pożaru w aucie.

Podstawowe wyposażenie – gaśnica

Gaśnica jest niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu i każdy kierowca powinien posiadać ją w swoim aucie. Ważne jest, aby znajdowała się ona w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu w przypadku pożaru będziesz mogła zareagować błyskawicznie, nie tracąc czasu na jej szukanie. Oczywiście gaśnicę należy co jakiś czas sprawdzać i serwisować, gdyż zepsuta na nic się zda w sytuacji zagrożenia. Prócz gaśnicy warto również wozić w aucie rękawice czy jakąś szmatkę, która również może okazać się przydatna podczas pożaru.

Jak skutecznie zwalczyć ogień w samochodzie?

Na ogół pożar zaczyna się od silnika powodując wydostawanie się dymu spod maski. Jeśli zauważysz dym bądź poczujesz swąd spalenizny, jak najszybciej zatrzymaj auto (pamiętaj przy tym by nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego). Ważna jest szybka reakcja. Kiedy zaparkujesz nie zapomnij o zgaszeniu silnika i wyjęciu kluczyków ze stacyjki, dzięki czemu odetniesz dopływ prądu. Musisz również odblokować maskę, tak by w efekcie była ona lekko uchylona.

Pamiętaj o tym, aby pojazd opuściły wszystkie osoby. Pasażerowie powinni oddalić się na bezpieczną odległość. Do gaszenia pożaru używamy oczywiście gaśnicy, dlatego warto wiedzieć jak należy się nią posługiwać. Przed uruchomieniem należy nią wstrząsnąć  a potem ruchem obrotowym wyciągnąć zawleczkę. Podczas gaszenia pożaru gaśnicę należy trzymać pionowo i poprzez szczelinę wpuszczać środek gaśniczy. Oczywiście w przypadku każdego pożaru (nawet tego najmniejszego) należy wezwać straż pożarną.

Czego nie robić?

Jak już wcześniej wspomniałam, pożar na ogół zaczyna się od maski samochodu. Pamiętaj jednak o tym, aby pod żadnym pozorem nie otwierać jej całkowicie! Mogłoby to spowodować rozprzestrzenienie się pożaru. Jeśli otworzymy maskę, podmuch wiatru z pewnością dostarczy większą ilość tlenu, co spowoduje tylko zwiększenie płomieni i przyspieszenie procesu palenia.

Tekst: Paulina Plich