Jak ominąć korki..?

Godziny spędzone w korkach, to nie tylko strata czasu i nerwy – to także więcej zużytego paliwa a tym samym większa uciążliwość dla naszego portfela. Jak się unikać korków?

Targeo.pl

Najbardziej znanym serwisem i jednocześnie pionierem w tej dziedzinie jest targeo.pl, oferujący najbardziej rozbudowaną interaktywną mapę z informacjami o prędkościach przejazdu daną drogą. W bardzo prosty i szybki sposób możemy sprawdzić aktualną sytuację w mieście. Jak? Wystarczy wpisać w pasek adresu ‘traffic.targeo.pl/Twoje miasto, Twoja ulica’, by wyświetliła się interesująca nas lokalizacja.

Natężenie ruchu pokazywane jest w postaci kolorowych linii – ciągłych lub przerywanych – które symulują średnią prędkość z jaką pokonamy dany odcinek drogi. Linia ciągła to stan aktualny na drodze, linia przerywana to prognoza na podstawie danych statystycznych z poprzednich tygodni. Dane te jednak nie zawsze zatem będą oddawać rzeczywistość , gdyż czasem pokazywane są dla kierunku ruchu a nie dla konkretnego pasa. Jak dobrze wiemy, czasem jeden pas na jezdni prowadzi do skrętu w lewo (gdzie np. jest korek), a drugi pas prowadzi prosto przez skrzyżowanie (gdzie ruch jest płynny). Dane te są zatem uśrednione.

Google Maps

Od niedawna możliwość śledzenia korków na żywo oferuje także Google Maps. Jest jednak mniej rozbudowany od Targeo. By śledzić opcję bieżącego natężenia na drogach musimy postawić ‘ptaszka’ przy usłudze ‘Korki’. W Google Maps ruch na drogach oznaczany jest poprzez określenie Duży – Mały, z wartościami pośrednimi, gdzie zielony kolor oznacza mały ruch, a czarny – duży. Plusem Google Maps jest możliwość wyboru alternatywnej drogę do wyznaczonego celu.

Kamery internetowe

Innym sposobem obserwowania ruchu na drogach są kamery internetowe rozlokowane zwykle przy największych skrzyżowaniach i głównych drogach. Możliwość taką oferuje Google Maps, szkoda tylko, że większą wagę przywiązuje do filmowania obiektów, niż ulic.

Kamery internetowe znajdziemy także w serwisie dla kierowców na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poza tym serwis oferuje także mapę remontów i utrudnień na drogach w całej Polsce, niestety bez informacji o natężeniu ruchu.