Jak bezpiecznie jeździć nocą?

Podróż nocą to wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców. Nie tylko częściej dopada nas senność i zmęczenie, ale przede wszystkim musimy zmierzyć się z ograniczoną widocznością i oślepiającymi światłami innych kierowców. Dodatkowo, jeśli pogoda nie dopisuje, warunki jazdy stają się jeszcze bardziej niebezpieczne aniżeli za dnia. Jak jeździć nocą, by dotrzeć do celu spokojnie i bezpiecznie? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Dostosuj prędkość jazdy do warunków

Nocą o wiele trudniej zauważyć przeszkody na drodze, szczególnie jeśli jedziesz mało oświetloną drogą, dlatego ważne jest zachowywanie odpowiedniej prędkości. Warto zwracać uwagę na znaki nakazujące jej ograniczenie. Zbyt szybka jazda zawsze może doprowadzić do wypadku, a na największe niebezpieczeństwo jesteś narażona właśnie w nocy! Poza tym nigdy nie wiesz czy nie trafisz na jakiegoś nieodpowiedzialnego kierowcę, dlatego nie utrudniaj sobie możliwych manewrów zbyt szybką jazdą.

Pamiętaj o światłach

jak-bezpiecznie-jezdzic-noca-1Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł, a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogę oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Słabe, stare żarówki dodatkowo ograniczą naszą widoczność. Reflektory to nasze oczy, jeśli o nie nie zadbamy, ryzykujemy swoim bezpieczeństwem.

Drugą istotną kwestią jest prawidłowe korzystanie ze świateł długich. Pamiętaj o ich wyłączeniu, w momencie gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód. Zachowuj również bezpieczną odległość od pojazdu poruszającego się przed tobą, aby twoje światła nie świeciły kierowcy w lusterko wewnętrzne i nie oślepiały go.

Dostosuj oświetlenie wewnątrz auta

Jeśli w twoim samochodzie istnieje możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej, ustaw je tak, aby nie było zbyt intensywne. Mocne światło wewnątrz samochodu osłabia zdolność obserwacji tego, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli korzystamy z nawigacji, ustawmy ją w trybie jazdy nocą. Specjalnie dobrane kolory i intensywność światła pozwolą na bezpieczne nawigowanie bez pogorszenia naszej zdolności obserwacji drogi. Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują intensywne światło. Zasadą jest, że światło z tych urządzeń powinno być niewidoczne dla kierowcy.

Zadbaj o czystość

Bardzo ważna jest również czystość szyb i reflektorów. Zamazane szyby istotnie pogarszają komfort jazdy i dodatkowo utrudniają widoczność, na którą i tak negatywnie wpływają oślepiające światła innych kierowców. Równie rutynowo powinniśmy podchodzić do czyszczenia reflektorów. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą powodować bardzo duże ograniczenie skuteczności świateł.

Wypocznij przed podróżą

Wiele wypadków drogowych spowodowanych jest zmęczeniem kierowcy. Przed podróżą koniecznie znajdź czas na sen. Jeśli w trasie poczujesz się senna i zdekoncentrowana, zrób sobie przerwę – zaparkuj na stacji bądź w zajeździe, gdzie będziesz mogła chwilę się przespać. Nawet godzina snu zregeneruje twój organizm. Pomocne może być również wypicie kawy bądź napoju energetycznego, jest to jednak rozwiązanie na krótką metę i nie należy z nim przesadząć. Duża ilość kofeiny wpływa szkodliwie na twój organizm. Podczas jazdy nocą możesz także włączyć radio bądź płytę z ulubionymi i energicznymi piosenkami. Jazda w zupełnej ciszy bywa nużąca, zaś muzyka pozwoli dłużej zachować świeżość umysłu.

Korzystaj z systemów ułatwiających podróżowanie w nocy

Aby ułatwić kierowcom podróżowanie w nocy, a także poprawić ich komfort i bezpieczeństwo, producenci aut dbają o możliwość zaopatrzenia swojego auta w systemy, które ułatwiają nocną jazdę w tym między innymi automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory z funkcją doświetlania zakrętów czy też automatycznie włączające się i wyłączające się światła drogowe.