Internetowy zalew felg bez certyfikatów

Ciekawy wygląd i niska cena – oto czym na portalach aukcyjnych kuszą sprzedawcy aluminiowych felg bez certyfikatów bezpieczeństwa. Jazda na takich obręczach może grozić uszkodzeniem samochodu lub wypadkiem.

Ładne, ale niekoniecznie bezpieczne

Na portalach aukcyjnych kupić można obręcze kilka razy tańsze niż produkty renomowanych producentów. Potrafią zachwycić designem i na pierwszy rzut oka trudno odróżnić je od markowych felg. To najczęściej obręcze mało znanych firm z Azji. Wiele firm przenosi produkcję na wschód w celu optymalizacji kosztów i nie musi to świadczyć o złej jakości, jednak warto zwrócić uwagę na to czy interesujące nas opony posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Z badań przeprowadzonych przez Oponeo.pl wynika, że aż 52% osób kupujących felgi stawia niską cenę i atrakcyjny wygląd ponad bezpieczeństwo swoje i pasażerów. To osoby, które są gotowe nabyć tani produkt bez certyfikatów. 23% klientów szuka niedrogich i dobrych jakościowo obręczy. Wygląd i poczucie bezpieczeństwa są priorytetem jedynie dla 9% właścicieli aut.

Głośno i ryzykownie

Od dobrze wyważonych felg zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Tańsze produkowane są metodą odlewu grawitacyjnego. Ich struktura jest często niejednolita, pęcherze powietrza, które tworzą się w obręczach osłabiają ich konstrukcję, co grozi szybkim odkształceniem. Kontrola jakości, a zwłaszcza badania RTG, które powinno być ostatnim etapem produkcji, prowadzone są wyrywkowo. Najechanie na przeszkodę, wjazd w dziurę na drodze może skutkować pęknięciem obręczy, uszkodzeniem samochodu i groźnym wypadkiem. Ponadto, słabej jakości felgi utrudniają utrzymanie toru jazdy auta, a nadmierne drgania koła powodują hałas i zakłócają komfort podróżowania. Dodatkowym problemem może być szybka korozja felg.  Bywa, że po jednym sezonie takie obręcze należy wymienić.

Wiodący producenci felg podkreślają także, że certyfikaty bezpieczeństwa są szczególnie ważne dla samochodów w okresie gwarancji. Kupując drugi komplet tym razem nieoryginalnych kół np. na zimę, możemy utracić pewność, że nasze auto pozostanie objęte gwarancją.

Jak wybrać bezpieczne felgi?

Tylko obręcze z certyfikatem bezpieczeństwa (np. TUEV, PIMOT) możemy użytkować bez obaw. Regulamin 124 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ dotyczący homologacji kół określa, jakie badania powinny przejść felgi, by dostać stosowne atesty. Kupując felgi bądź wnikliwa i nie daj się zwieść umieszczanym na internetowych aukcjach informacjom. Szukaj potwierdzeń i certyfikatów na stronach producentów. O taką dokumentację warto poprosić sprzedawcę lub sprawdzić, czy dostępna jest ona na stronie producenta.