Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Klimatyzacja jest dziś niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu. Jest ona praktyczna, zarówno w lecie jak i podczas zimy. W ciepłe dni klimatyzacja zapewni ci ożywczy chłód oraz orzeźwienie, bez konieczności otwierania okien, z kolei w chłodniejsze pory roku będziesz mógł rozkoszować się ciepłym powietrzem ogrzewającym cały samochód. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak właściwie działa taka klimatyzacja?

Z czego składa się klimatyzacja samochodowa?

Aby klimatyzacja poprawnie działała musi składać się z pewnych określonych części. Niezależnie od modelu czy marki klimatyzacji w samochodzie, zawsze składa się ona ze stałych elementów.

Po pierwsze możemy wyróżnić osuszacz oraz filtr, które oczyszczają klimatyzację z wilgoci.
Po drugie kompresor sprężarka oraz pompa. Dzięki tym częściom możliwy jest obieg czynnika chłodzącego w klimatyzacji.

Po trzecie chłodnica oraz skraplacz. Kiedy klimatyzacja pracuje skraplacz się nagrzewa co powoduje wytworzenie ciepła ogrzewającego pojazd.

Ostatnią już niezbędna rzeczą w klimatyzacji jest parownik. W parowniku następuje rozprężenie czynnika, które z kolei przyczynia się do obniżenia temperatury w samochodzie. Powietrze, jakie jest przepychane przez parownik klimatyzacji (za pomocą wentylatora) trafia do wnętrza auta.

Podstawowa zasada działania klimatyzacji

Klimatyzacja, która znajduje się w samochodzie składa się z dwóch obwodów. Pierwszy z nich to obwód wysokiego ciśnienia, drugi – jak nie trudno się domyślić – niskiego. Najważniejszą, wręcz podstawową zasadą działania klimatyzacji samochodowej jest zjawisko obniżania temperatury podczas rozprężania gazu, który znajduje się pod dość wysokim ciśnieniem. Obwód wysokiego ciśnienia umiejscowiony jest za sprężarką, która przy sprężaniu wytwarza ciepło w samochodzie, z kolei podczas rozprężania ciepło jest odbierane z otoczenia.

Jak dbać o klimatyzację?

Skoro jesteśmy już przy temacie klimatyzacji i wyjaśniliśmy sobie zasadę jej działania to na koniec warto wspomnieć o tym jak dbać o klimatyzację. Jest to konieczne, szczególnie jeśli chcesz, by posłużyła ci ona przez długi czas. Im częściej klimatyzacja jest używana tym rzadziej się psuje, dlatego warto pamiętać o tym, że klimatyzację bez problemu można używać przez cały rok – nie tylko podczas upałów. Prócz tego pamiętaj o przeglądzie klimatyzacji w samochodzie – producenci zalecają taki przegląd co dwa lata. Jeśli z klimatyzacji zacznie się wydobywać nieprzyjemny zapach to najwyższy czas udać się do zakładu zajmującymi się renowacją czy też naprawą klimatyzacji, bardzo możliwe, że twoja klimatyzacja będzie musiała przejść odgrzybienie.