Innowacyjny pojazd miejski

Hiriko Fold może brzmieć tajemniczo. I choć nazwa może budzić skojarzenia z krajem kwitnącej wiśni, to powinnyśmy raczej spojrzeć w stronę słonecznej Hiszpanii.

hiriki fold3

Jeżeli jeszcze o nim nie słyszeliście, być może wkrótce zrobi się o nim głośno. Przedsięwzięcie wspierane jest przez hiszpański rząd, MIT, a także Komisję Europejską na czele z przewodniczącym Jose Manuelem Barroso.

Hiriko Fold to mały hiszpański samochodzik, którego główną zaletą jest możliwość wjechania w każde, nawet najmniejsze miejsce postojowe. A skąd jego nazwa – Hiriko Fold? Pierwszy człon pochodzi o baskijskiego słowa 'hiria’, które oznacza miasto. A dlaczego 'Fold’? Cóż, samochód ma robić dokładnie to, co nazwa wskazuje. Czyli składać się. Właśnie w tym tkwi jego sekret. Hiriko Fold jest w stanie się składać, dzięki czemu może zajmować maksymalnie mało miejsca (producent podaje, że 3,5 Hiriko Foldów zajmuje przeciętne miejsce postojowe).

Co jeszcze przemawia za tym pojazdem? Został wyposażony w cztery koła skrętne gdzie każde z nich może zmieniać swoje położenie o 60 stopni. Jego zasięg to 120 km, zaś maksymalna prędkość 50 km/h. No i ma napęd elektryczny. Wszystko to sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do poruszania się po mieście.

Po drogach jeździ już 20 takich pojazdów. Wszystkie są jednak jeszcze w fazie testów. Oficjalna prezentacja Hiriko Fold zaplanowana jest na przyszły rok. Cena? Prawdopodobnie ok 13.500 euro.

http://www.youtube.com/watch?v=jZKWl34N3O0

hiriki fold1

hiriki fold2