Ile kosztuje utrzymanie samochodu w mieście?

Posiadanie samochodu w mieście to niewątpliwie bardzo duży komfort i znaczna swoboda w przemieszczaniu się. Jednak samochód wiąże się też z wieloma kosztami, które zwłaszcza w dużym mieście mogą być bardzo odczuwalne w naszym domowym budżecie. Dlatego warto zastanowić się, czy w niektórych sprawach nie da się przypadkiem ograniczyć naszych wydatków?

Paliwo

Jazda po mieście bezsprzecznie uznawana jest za tę najbardziej paliwożerną. Stanie w korkach, krótkie podjazdy, gwałtowne ruszanie i hamowanie – to wszystko sprawia, że nasz samochód spala znacznie więcej paliwa. Kierowcy samochodów z silnikiem diesla odczuwają to jeszcze bardziej – ten typ silnika w mieście nie ma czasu na tak zwane rozgrzanie się, przez co jego wyniki spalania są jeszcze gorsze. Trudno mówić tutaj o konkretnych kosztach, gdyż dla każdego kierowcy będą one inne, jednak przy obecnych cenach paliwa są to z pewnością kwoty bardzo uciążliwe dla naszego budżetu. Dlatego też wśród kierowców coraz popularniejsze staje się Eco Driving, czyli ekonomiczny styl jazdy samochodem.

Eco Driving polega na wyrobieniu w sobie pewnych nawyków za kierownicą, których stosowanie może faktycznie wpłynąć na obniżenie poziomu spalanego paliwa. Jeżeli mniej spalimy, to nasz samochód będzie też produkował znacznie mniej zanieczyszczeń, dlatego Eco Driving jest też bardzo często definiowane jako ekologiczny styl jazdy. Warto też pamiętać, iż włączona klimatyzacja również wpływa na proces spalania, dlatego przy ładnej pogodzie taniej będzie jechać z otwartymi oknami. Sprawdź również, czy wszystkie opony mają dobry poziom ciśnienia – niedopompowane wpływają negatywnie na proces toczenia się, a to także zwiększy spalanie.

Pielęgnacja samochodu

Zadbany samochód to nasza wizytówka, dlatego też nie dziwi fakt, iż wiele osób często korzysta z usług rozmaitych myjni samochodowych. Możemy tutaj skorzystać z myjni automatycznych, ręcznych oraz samoobsługowych. Myjnie samoobsługowe uchodzą za te najtańsze, jednak nawet w nich koszt umycia samochodu wiąże się z wydatkiem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warto więc zastanowić się, czy i tutaj nie dałoby się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jeżeli mamy takie możliwości, to warto samemu opłukać samochód i samodzielnie odkurzyć jego wnętrze. I nie musimy się wtedy martwić, że licznik odlicza czas do wrzucenia następnej monety.

Zaoszczędzić można także poprzez omijanie sklepów na stacjach benzynowych. Produkty tam sprzedawane są przeważnie znacznie droższe niż w normalnych sklepach – dotyczy to także środków do pielęgnacji samochodu.

Zaoszczędź na OC, ubezpiecz się sam

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy kierowca musi płacić za nie określone stawki. Mamy jednak możliwość dowolnego wyboru firmy ubezpieczeniowej, dlatego warto zdecydować się na tę, która będzie dla nas najtańsza. Najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie takiej polisy ubezpieczeniowej przez Internet. Na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej z pewnością znajdziemy specjalny kalkulator, za pomocą którego wyliczanie OC, a następnie zawarcie umowy zajmie nam dosłownie chwilę.

 

Więcej na temat wykupienia ubezpieczenia OC przez Internet przeczytasz na stronie: https://www.libertydirect.pl/