Honda NSX – prosto z USA

Jak oficjalnie ogłasza koncern Honda – kolejna generacja sportowego modelu NSX będzie powstawała w nowym centrum produkcyjnym – Performance Manufacturing Center – w stanie Ohio (USA).

Zbudowany kosztem 70 milionów dolarów amerykańskich, nowoczesny obiekt zajmuje powierzchnię ponad 17 tyś. metrów kwadratowych i mieści się na terenie byłego Północnoamerykańskiego Centrum Logistycznego Hondy. Nowa fabryka, która jest trzecim zakładem produkcyjnym Hondy w USA, znajduje się w pobliżu centrum badawczo-rozwojowego Honda R&D Americas, Inc. Ohio Center, w którym projektowany jest nowy supersamochód. W nowym centrum produkcyjnym pracę znajdzie około 100 wysoce wyspecjalizowanych pracowników Hondy. Nowa generacja modelu NSX, w Europie sprzedawana będzie jako Honda, a w USA jako Acura. „Nowe centrum produkcyjne będzie równie wyjątkowe jak powstający tam samochód”, zdradza D’Souza. „Opracowując plan nowej fabryki przeanalizowaliśmy wszystkie etapy procesu produkcyjnego i stworzyliśmy taką kombinację technologii i kunsztu  pracowników, która umożliwia nam nowatorskie podejście do produkcji.”

Honda-nsx-3Nowy model NSX zostanie wyposażony w wyjątkowy układ napędowy i strukturę nadwozia, które mają gwarantować niewiarygodne wrażenia z jazdy. Pojazd otrzyma montowany centralnie silnik V6, współpracujący z innowacyjnym hybrydowym układem napędowym czterech kół Sport Hybrid SH-AWD (ang. Super Handling All Wheel Drive). „Zdajemy sobie sprawę z ogromnych wymagań, które na całym świecie mają nabywcy supersamochodów. Naszym celem jest więc stworzenie produktu wykraczającego poza ich oczekiwania i wytyczającego nowe standardy jakości”, wyjaśnia Klaus. „Performance Manufacturing Center ma być kluczem do realizacji tego wyzwania”.Po rekrutacji, przyszli pracownicy nowego centrum przejdą szkolenie oraz opracują procedury wykorzystywane później w procesie produkcji całkowicie nowego NSX’a. NSX nowej generacji produkowany będzie tylko w Performance Manufacturing Center i trafi do odbiorców z USA, a także z innych regionów świata, w tym Europy.

Honda-nsx-2Pierwsza generacja Hondy NSX produkowana była w japońskich zakładach Takanezawa w latach 1990-2004. W 2004 roku produkcję przeniesiono do fabryki Suzuka, gdzie model ten wytwarzany był do 2005 roku. Jako część fabryki Tochigi, zakłady produkcyjne Takanezawa  były pierwszym na świecie obiektem, który podjął się seryjnej produkcji nadwozia wykonanego w całości z aluminium oraz z powodzeniem łączył najnowocześniejsze technologie produkcyjne z ręcznym montażem podzespołów.

Honda-nsx-4

Honda-nsx-5

Honda-nsx-6

Honda-nsx-8

Źródło: honda, mototarget.pl