Kiedyś możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy nasze auto stanie i nie będzie chciało już odpalić. Bez możliwości ruszenia, pozostanie nam jedynie wezwać pomoc i odholować samochód. Może się też zdarzyć, że to my zostaniemy poproszone o pomoc i odholować kogoś. Jak się zachować w takiej sytuacji?
Zasady holowania
- w pojeździe holowanym musi znajdować się kierowca (chyba, że samochód jest na lawecie);
- prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim;
- samochody muszą być połączone są ze sobą, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- pojazd holowany powinien mieć włączone światła mijania (również w okresie dostatecznej widoczności);
- pojazd holowany powinien być oznaczony z tyłu po lewej stronie trójkątem odblaskowym oraz dodatkowo musi mieć włączone światła pozycyjne podczas niedostatecznej widoczności, migające pomarańczowe światła będą informować innych kierowców;
- odległość między pojazdami przy połączeniu sztywnym powinna mieć nie więcej niż 3 m lub ok. 5 m przy połączeniu giętkim. Dodatkowo należy pamiętać o oznakowaniu połączenia pasami czerwonymi i białymi.
- pojazd holowany musi posiadać sprawny układ kierowniczy oraz hamulce, w innym przypadku powinien zostać przetransportowany lawetą;
- można holować jedynie jeden pojazd, wykluczone są dodatkowe przyczepy;
- pojazd holowany nie może być cięży od holującego;
Uwaga! Wyjątkiem od wszelkich zasad jest autostrada. Tam, samochód może być holowany jedynie przez pojazdy specjalnie do tego przystosowane.