Hindusi chcą jeszcze tańszy samochód

Bajaj Auto. Hinduski producent pojazdów, popularny w Indiach, chce skonstruować najtańszy samochód na świecie.

Bajaj Auto produkowała do tej pory tylko pojazdy trzykołowe i budki pasażerskie. Teraz jednak postanowiła wyprodukować pierwszy w historii pojazd z czterema kołami, który nosi roboczą nazwę RE60. Jak twierdzi Rajiv Bajaj, dyrektor firmy, samochód ten dedykowany jest osobom, które jeździły do tej pory trzykołowcami, a chcą poczuć się trochę bardziej komfortowo.

Konkurencja dla Taty Nano?

Dziś na ulicach jeździ ponad 5 mln trzykołowców. To potężna grupa ludzi! – stwierdził właściciel. Bajaj chce, by RE60 był najtańszym samochodem na świecie, choć jego cena nie jest jeszcze ustalona. Pojazd będzie napędzany silniczkiem o pojemności 200 cc, który będzie generował 20 KM, co pozwoli na rozpędzenie się do 70 km/h. RE60 będzie ważył tylko 400 kg dzięki czemu ma bardzo mało palić – jak twierdzi Bajaj: połowę tego, co dzisiejsze małe samochody.

Jeżeli pojazd ten wejdzie do produkcji, będzie naturalnie konkurentem dla Taty Nano – zaprezentowanego w 2009 roku i także reklamowanego jako najtańszy pojazd na świecie. Sprzedaż Nano regularnie jednak spada, głównie przez częste przypadki problemów technicznych, a także kilka pożarów. Czy to szansa na Bajaj?