Azjatycka jakość

Niemiecki tygodnik Auto Bild opublikował coroczny raport dotyczący jakości samochodów – Qualitatsreport 2011. Czołowe pozycje zajmują przedstawiciele azjatyckiej motoryzacji.

Raport ukazuje się od 2001 roku. Zawiera ocenę 20 producentów samochodowych ze względu na długoterminową jakość ich pojazdów. Pod uwagę brane są takie kryteria jak m.in. niezawodność samochodów, poziom zadowolenia klienta, oferta gwarancyjna czy ocena w raporcie niezawodności TUV.

Podium dla Azji

W tym roku czołowe pozycje w rankingu zajęły samochody azjatyckich producentów. Już drugi raz z rzędu na pierwszej pozycji znalazł się Hyundai z końcową notą 2,43. Na drugim miejscu ex-equao sklasyfikowane zostały Mazda, Honda i Toyota. Wszystkie marki, mające swoje siedziby w Japonii, otrzymały notę 2,50.

Najwyżej sklasyfikowaną ‘nieazjatycką’ marką w raporcie jest Skoda z notą 2,57. Kolejną pozycję zajęły niemieckie marki Premium, a więc Audi, BMW i Mercedes, które otrzymały notę 2,71. Nieco gorzej oceniony został Volkswagen – według Auto Bildu zasłużył na notę 2,86.