Gdy utkniesz w zaspie

W Polsce śnieg pada przez kilkadziesiąt dni w roku. Jazda zimą, podczas opadów śniegu, to sprawdzian dla każdego kierowcy i ciągłe wyzwania, nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą co zrobić, gdy utkniesz w śniegu.

Zimą, podczas opadów śniegu, praktycznie każdego dnia jesteśmy narażeni na zakopanie w śniegu: przy parkowaniu, w sytuacji poślizgu i przy wielu innych codziennych manewrach, szczególnie w miejscach mniej uczęszczanych – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Jeśli utkniesz w śniegu, należy zacząć od poruszania kołami z boku na bok – pozwoli to odgarnąć śnieg. Nie dodawaj gazu, jeśli koła kręcą się w miejscu, ponieważ samochód może zakopać się jeszcze głębiej. Postaraj się usunąć śnieg sprzed kół i posypać to miejsce np. żwirem lub piaskiem, żeby uzyskać przyczepność. Bardzo dobrze sprawdza się również żwirek dla kotów. Następnie powinno się delikatnie ruszyć do przodu, do tyłu i – używając małej ilości gazu – wyjechać z zaspy.

Jeśli to nie pomoże, a znajdujesz się daleko od miejsc zamieszkanych, lepiej zostać w samochodzie i zadzwonić po pomoc. Przed wyruszeniem w podróż naładuj więc telefon i – jeśli wybierasz się w dalszą podróż – weź ze sobą wodę oraz coś do jedzenia. Być może będziesz zmuszony długo czekać, więc wyruszając w dalszą podróż należy zadbać o to, żeby bak był pełen, co pozwoli na zapewnie ciepła. Zawsze, nawet jeśli wybieramy się tylko na chwilę, kilka ulic dalej, nie zapominajmy o zabraniu ciepłych ubrań, kurtki i rękawiczek. Nie musimy utknąć w zaspie poza miastem, żeby odczuć ich brak. Wystarczy stłuczka lub zepsucie samochodu i możemy zostać unieruchomieni w środku miasta – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault