Uroki antycznej Grecji

Kolebka europejskiej cywilizacji zachwyca turystów z całego świata, jest też jednym z najczęściej wybieranych przez miłośników ofert last minute  kierunków. Możliwość ujrzenia na własne oczy antycznych budowli oraz świątyń to ogromna gratka dla każdego miłośnika historii. Które miejsca koniecznie należy odwiedzić podczas podróży po Grecji?

Ateny – świątynie i agory

Prawdziwą skarbnicą zabytków z okresu antycznego są Ateny. Grecka stolica ma się tu czym pochwalić. W samym mieście można ujrzeć wiele pamiątek po dawnej cywilizacji. Silnych wrażeń dostarczyć może wizyta na terenie dawnej Agory – rynku, na którym dyskutowano o bieżących wydarzeniach politycznych. Drugim rynkiem ateńskim jest ten, który powstał w okresie rzymskim. Przy nim również zachowało się wiele cennych obiektów. Tymi najważniejszymi są pozostałości Biblioteki Hadriana oraz charakterystyczna Wieża Wiatrów. Wieża ta jest najlepiej zachowanym budynkiem ze wszystkich, które wzniesiono na terenie Aten w okresie starożytnym. Dla miłośników greckiej kultury ważnym obiektem są zaś ruiny teatru Dionizosa rozłożone u stóp Akropolu. To tu wystawiano pierwsze tragedie, tu rodziła się sztuka teatralna.

Prawdziwą perełką jest jednak wapienne wzgórze wznoszące się w centrum greckiej stolicy. To Akropol, doskonale znany dzięki licznym świątyniom. Największą i najbardziej znaną jest Partenon wzniesiony na cześć patronki miasta – Ateny. Równie imponujący jest Erechtejon – miejsce kultu Ateny oraz Posejdona.

Delfy – miasto u stóp Parnasu

To miasto położone u stóp Parnasu jest dziś ważnym ośrodkiem turystycznym oraz stanowiskiem archeologicznym. Międzynarodową sławę zdobyło ono już w okresie antycznym, a to dzięki słynnej wyroczni. Grecy przybywali tu w sytuacji, w której musieli podjąć ważną decyzję. Boskie wskazówki i rady udzielane w tym miejscy wpływały nie tylko na życie poszczególnych jednostek, ale i na dzieje świata. W czasie wojen i konfliktów to właśnie w Delfach radzono się kapłanów, którzy swymi przepowiedniami mogli wpływać na dalsze losy państwa.

Dziś w Delfach można zwiedzić zarówno słyną wyrocznię, jak i ruiny świątyni Apollina. Warto zajrzeć również do współczesnego miasta, w którym znajduje się dobrze wyposażone Muzeum Archeologiczne.

Miasto olimpiad

Antyczna Olimpia była miejscem silnego kultu Zeusa oraz organizacji pierwszych igrzysk. Dziś jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Peloponezie, zaś przybywający tu turyści mogą ujrzeć niezwykłe obiekty przypominające o antycznych czasach. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki są ruiny świątyni Zeusa, w której znajdował się posąg ojca greckich bogów. To dzieło Fidiasza uznane zostało za jeden z siedmiu cudów świata antycznego.

Sanktuarium Zeusa było jednym z najważniejszych ośrodków życia religijnego w starożytnej Grecji. To wokół niego powstały ważne obiekty sportowe, których ślady można ujrzeć do dnia dzisiejszego. Tym najważniejszym był oczywiście olimpijski stadion, na którym zorganizowane zostały pierwsze w dziejach świata igrzyska, zwane do dziś olimpijskimi.

Fot: foter.com