Spakowałaś torbę, napoje, samochód odwiedził mechanika, ale czy aby na pewno masz ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty?
Mimo że jesteśmy już w strefie Schengen i do większości krajów wystarczy wybrać się z dowodem to jednak w niektórych ciągle niezbędna jest Zielona Karta. Jeśli zatem wybierasz się do Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rumunii, Serbii i Czarnogóry, Tunezji, Turcji albo na Ukrainę nie zapomnij o Zielonej Karcie. Ale Zielona Karta to nie wszystko. Co jeszcze musisz przygotować przed podróżą?
Oznacz samochód
Jeżeli samochód ma już nowe tablice rejestracyjne, nie trzeba naklejać znaczka PL na szybę, jeżeli tablice są stare, znaczek będzie niezbędny. Dobrze jest również zaopatrzyć się w inny znak – zieloną tarczę o średnicy 8 mm. To informacja dla straży granicznej, że tym samochodem podróżują obywatele Unii, będący w zgodzie z przepisami imigracyjnymi, dewizowymi i celnymi (może to przyspieszyć odprawę).
Nie tylko prawo jazdy
Prawo jazdy i dowód rejestracyjny zawsze mamy ze sobą. Polskie prawo jazdy jest uznawane w większości krajów, jednak np. w Albanii i Turcji konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Aby je otrzymać musisz wybrać się do wydziału komunikacji. Kosztuje 25 złotych i jest ważne 3 lata.
Jeżeli wybierasz się na wakacje pożyczonym samochodem pamiętaj o zabraniu pełnomocnictwa od właściciela auta. Niektóre kraje wymagają aby dokumenty były przetłumaczone na ich język, warto sprawdzić to jeszcze przed wyjazdem.
Polisa czy zielona karta?
Obowiązkowo musisz mieć ze sobą także polisę ubezpieczenia OC. W krajach Unii oraz krajach stowarzyszonych, takich jak Norwegia i Szwajcaria wystarczy polisa, którą posługujesz się na codzień w Polsce. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest ona uznawana, wtedy musisz zaopatrzyć się w zieloną kartę wspomnianą na początku artykułu. Po Zieloną Kartę wybierz się do firmy ubezpieczeniowej. Jej czas ważności wynosi od dwóch tygodni do roku, a cena zależy od pojemności silnika, kierunku podróży i czasu wyjazdu i waha się od 120 do 300 złotych. Nie zapomnij także wziąć ze sobą zapasowych kluczyków do samochodu i zapasowych okularów (jeżeli korzystasz z nich podczas prowadzenia samochodu). W tym ostatnim wypadku wymóg taki zawierają przepisy niektórych krajów (np. Austrii).