Elektryczna Kia Soul już w 2014 roku

Kia potwierdziła, iż elektryczna wersja modelu Kia Soul wejdzie do sprzedaży na rynkach zagranicznych w drugiej połowie 2014 roku. Kia Soul EV to pierwszy zero-emisyjny samochód o napędzie elektrycznym tej marki, który oferowany będzie nabywcom spoza obszaru Republiki Korei.

kia-soul-2Soul EV może przejechać ponad 200 km na jednym ładowaniu, m.in. dzięki zastosowaniu wysokowydajnych akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 27 kWh. Prototypowe samochody testowe oparte są na konstrukcji seryjnej Kii Soul 2014 i napędzane silnikiem elektrycznym o mocy 81,4 kW rozwijającym moment obrotowy 285 Nm, który jest przekazywany na koła przednie za pośrednictwem jednostopniowego reduktora o stałym przełożeniu.

Elektryczny zespół napędowy zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 12 sekund oraz prędkość maksymalną w granicach 145 km/h. Aby zwiększyć efektywność napędu i zasięg, Soul EV został wyposażony w system odzysku energii umożliwiający doładowywanie akumulatorów energią generowaną w czasie swobodnej jazdy (siłą rozpędu) i hamowania.

Ładowanie akumulatorów Kii Soul EV odbywa się ze zwykłej sieci domowej 230/240 V i trwa pięć godzin (w przypadku pełnego rozładowania) lub 25 minut z gniazda „szybkiego ładowania” o mocy 100 kW.

Flota „zamaskowanych” prototypów Soul EV przechodzi obecnie intensywny program testowy w koreańskim ośrodku R&D Namyang oraz poddawana jest próbom eksploatacyjnym na drogach Europy i Ameryki Północnej. Produkcja seryjna tych pojazdów rozpocznie się w roku 2014.

Źródło: Kia