Dlaczego „ściąga”?

mechanik

Czasem nasz samochód ma trudności z utrzymaniem prostego toru jazdy. Mówiąc wprost, samochód „ściąga” na lewo lub prawo. Co jest przyczyną i jak sobie z tym poradzić?

mechanik

Już pierwsze symptomy ściągania na którąś ze stron powinny być dla nas sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z samochodem. Nie powinnyśmy zwlekać z reakcją, gdyż takie problemy mogą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów. Przyczyn „ściągania” może być co najmniej kilka. Najczęściej występujące to źle ustawiona geometria zawieszenia, blokujące hamulce i zużyte opony.

Geometria zawieszenia to bardzo złożona sprawa, na którą wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim zbieżność kół i ich pochylenie, co nierzadko może się wiązać także z wymianą wahacza, sprężyn lub zwrotnicy. Jeśli chodzi o układ hamulcowy to, wbrew pozorom, on także ma wpływ na utrzymanie kierunku jazdy. Chodzi o blokowanie klocków, które z pewnością mogą być przyczyną ściągania. Kolejnym istotnym czynnikiem mogą być opony. Ściąganie może pojawić się po przełożeniu opon z przodu na tył i na odwrót. Powodem może być tez opona, która ułożyła się do złego konta pochylenia koła. By sprawdzić czy tak się stało należy zamienić opony stronami.

Niezależnie od przyczyn „ściągania” konieczna będzie wizyta u mechanika, bowiem tak istotnego problemu nie możemy bagatelizować i konieczna jest opinia eksperta.