Dlaczego nie jeździmy w pasach bezpieczeństwa?

Dobrze wiemy, że pasy bezpieczeństwa zwiększają bezpieczeństwo w samochodzie. Mimo to nie zawsze je zapinamy. Dlaczego?

Wiele osób, które nie zapina pasów bezpieczeństwa, tak naprawdę nie wie, dlaczego to robi. Prawdopodobnie z lenistwa. Większość kierowców stosuje różnego rodzaju wymówki, które ie zawsze mają sens. Chciałabym je teraz zebrać w jedną wielką wymówkę. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Nie zapinam pasów, bo…

…mam bezpieczny samochód.

Bezpieczny samochód to jedno, jednak nasze bezpieczeństwo to drugie. Nawet najbezpieczniejszy samochód nie będzie w stanie zabezpieczyć nas przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami. Wydaje nam się, że spodziewamy się wszystkiego i nie może się już wydarzyć nic, co nas zaskoczy. Nic bardziej mylnego!

…jadę z tyłu.

Wszyscy pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów w samochodzie, bez względu na to, czy siedzą z przodu, czy z tyłu. Pasażer siedzący na tylnej kanapie jest tak samo narażony na niebezpieczeństwo, jak pasażer przedniego fotela, a w niektórych sytuacjach nawet jeszcze bardziej.

…jadę wolno.

Nawet przy niskiej prędkości może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Nowe samochody są jednak tak zaawansowane technologicznie, że jadąc 60-70 km/h wydaje nam się, że stoimy w miejscu. Tymczasem przy zderzeniu z drzewem, taka prędkość może okazać się zabójcza.

…jeżdżę bezpiecznie.

To, że my jeździmy bezpiecznie, nie znaczy, że innym kierowcom przyświeca ta sama idea. Jeżeli same nie przyczynimy się do stworzenia niebezpiecznej sytuacji, może to zrobić ktoś inny, ktoś, na kogo zachowanie po prostu nie będziemy miały wpływu. I nic nie będziemy w stanie zrobić…