Czy ładna pogoda dekoncentruje?

Za oknem coraz więcej słońca a to zwiastuje, że wiosna jest blisko. A to z kolei oznacza, że słoneczna pogoda już niedługo na dobre zadomowi się nad Polską.

Bardzo często do większej ilości wypadków dochodzi właśnie podczas dobrej, słonecznej pogody. Przyczyna jest prosta. Dobre warunki atmosferyczne usypiają czujność kierowców i mogą okazać się równie niebezpieczne, co opady deszczu czy śniegu.

Słońce nie chroni

Trudne warunki atmosferyczne powodują, że rodzi się w nas lęk i zastanawiamy się nad sposobem jazdy. Dobra pogoda z kolei działa odwrotnie – obniża naszą czujność, a to może być przyczyną ryzykownych zachowań. Na suchej drodze czujemy się bezpieczniejsze przez co łatwiej przychodzi nam wciskanie gazu tak, jakby to sam fakt ładnej pogody miał nas uchronić przed zagrożeniami.

Pamiętaj więc, by wraz z rozpoczęciem sezonu wiosennego nie dać się ponieść na drodze emocjom. Weź też pod uwagę, że na drogach z czasem pojawi się więcej pojazdów, w tym motocykle i rowery. Musimy zatem na nowo przyzwyczaić się do obecności jednośladów na drogach, pamiętając przy tym, by zachować należytą ostrożność.