Czy jedzenie za kierownicą jest niebezpieczne?

Nie lubimy się do tego przyznawać, choć każdej z nas od czasu do czasu się to zdarza. O czym mowa? O jedzeniu za kierownicą!

Jedzenie za kierownicą

W samochodzie jemy z pośpiechu, braku czasu lub gdy utkniemy w popołudniowym korku na dłużej niż zwykle. Tymczasem jedzenie za kierownicą jest tak niebezpieczne jak pisanie SMS-ów czy rozmawianie przez telefon komórkowy.

Trzymając żywność w dłoni ograniczamy sobie możliwość szybkiej reakcji. Mając zajęte ręce, nie możesz szybko zapanować nad kierownicą w sytuacji zagrożenia. To jeden aspekt. Oprócz tego jedząc, bardziej przejmujemy się zwykle tym, by nie zabrudzić sobie spodni lub tapicerki kroplami sosu, a takie zachowanie skutecznie odwraca naszą uwagę od tego, co dzieje się przed maską naszego samochodu.

Niegroźne cukierki?

Równie niebezpieczne co cheeseburgery z McDonalds’a są małe cukierki, w szczególności te do ssania, gdyż w chwili hamowania możemy się nimi zadławić. Jeśli chodzi zaś o napoje typu kawa czy soki, istnieje ryzyko, że po prostu się wyleją, a wtedy zaczniemy się rozglądać w poszukiwaniu ewentualnych plam, spuścimy wzrok z drugi i niebezpieczeństwo gotowe.

Warto też pamiętać, że obfite posiłki nie wpływają dobrze na naszą formę psychofizyczną. Są za to odpowiedzialne za obniżenie koncentracji i poczucie senności. Warto zatem zjeść coś pożywnego, ale lekkostrawnego zanim jeszcze wsiądziemy do samochodu.