Corvette wraca do Nowego Jorku

Dokładnie sześćdziesiąt lat temu przy Park Avenue w Nowym Jorku zgromadziły się tłumy wielbicieli motoryzacji, aby zobaczyć przełomowego Chevroleta Corvette prezentowanego podczas GM Motorama. Teraz model ten powraca do „Big Apple” w najnowszym wcieleniu o nazwie Chevrolet Corvette Stingray 2014, po raz kolejny zapisując się na kartach historii.

Najnowszy model Corvette Stingray zadebiutował na początku tego tygodnia podczas Północnoamerykańskiego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Detroit.

„Nowa Corvette Stingray 2014 jest najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem Corvette w dziejach tej wyjątkowej amerykańskiej marki”, powiedział Chris Perry, wiceprezes Chevroleta ds. marketingu. „To samochód, który na stałe zajął miejsce w amerykańskiej kulturze, a wszystko rozpoczęło się tu, w Nowym Jorku”.

Oryginalny model Corvette został pokazany 17 stycznia 1953 roku w hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku. W tym samym roku, podczas różnych wystaw motoryzacyjnych organizowanych w Stanach Zjednoczonych, zaokrąglone, futurystyczne kształty nowego Chevroleta zobaczyło ponad 1,4 miliona osób.

Ze względu na bardzo entuzjastyczne przyjęcie nowego modelu, Chevrolet przyspieszył plany produkcyjne i już pod koniec czerwca pierwsze wersje Corvette zaczęły zjeżdżać z linii produkcyjnej fabryki w mieście Flint w stanie Michigan. W 1953 roku powstało zaledwie 300 sztuk – wszystkie otrzymały czerwone wnętrze. Tak narodził się samochód, będący do dziś synonimem osiągów, nowoczesnych rozwiązań konstruktorskich i stylistycznych oraz aspiracji.

Model Corvette Stingray 2014 pozostaje wierny dwuosobowemu sportowemu oryginałowi, oferując kierowcy niezapomniane wrażenia z jazdy dzięki zaawansowanym technologiom oraz lekkim materiałom zastosowanym w konstrukcji. Wszystko to uzupełniają dynamiczne linie nadwozia, inspirowane światem wyścigów samochodowych. Jest to też najmocniejszy i najbardziej wydajny standardowy model Corvette w historii, generujący 450 KM mocy (335 kW). Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie poniżej czterech sekund, natomiast w cyklu pomiarowym EPA 2013 jego zapotrzebowanie na paliwo wynosi jedynie około 9 l/100 km.

Corvette Stingray 2014 wejdzie do sprzedaży w trzecim kwartale 2013 roku.

corvette-stingray

corvette-stingray-rear

Chevrolet Corvette – fakty:

– Pierwszy Chevrolet Corvette został zaprojektowany przez Harley Earla, słynnego szefa stylistów General Motors, który chciał stworzyć amerykańską alternatywę dla europejskich konstrukcji rywalizujących w segmencie aut sportowych. Nadwozie modelu Corvette wykonane z włókien szklanych to również jego pomysł.

– Nazwa Corvette pochodzi od niewielkich i szybkich okrętów klasy korwet.

– Model Corvette z 1953 roku kosztował 3 498 dolarów, a na liście opcjonalnego wyposażenia znajdowały się tylko dwa elementy – system ogrzewania (91 dolarów) oraz radio AM (145 dolarów).

– W każdym modelu Corvette wykorzystywano innowacyjne materiały, poczynając od włókna szklanego w modelu z 1953 roku po zaawansowaną technologię nanowęglową w Corvette Stingray 2014.

– Silnik V8 po raz pierwszy pojawił się w ofercie w 1955 roku. Wybrało go wtedy aż 90 procent nabywców Corvette, w związku z czym model ten był od tego momentu dostępny wyłącznie z jednostką V8.

– Nazwa Stingray została po raz pierwszy użyta w samochodzie koncepcyjnym, którego projekt posłużył jako inspiracja do stworzenia produkcyjnej wersji Corvette drugiej generacji z 1963 roku. Corvette Sting Ray 1963 z dzieloną tylną szybą do tej pory jest uważana za jeden z najpiękniejszych i najbardziej znaczących projektów designerskich w historii motoryzacji.

– Wśród nowinek technologicznych zastosowanych w modelu Corvette znalazły się: wtrysk paliwa (1957 r.), niezależne tylne zawieszenie (1963 r.), hamulce tarczowe przy wszystkich czterech kołach (1965 r.), ABS (1986 r.) oraz system monitorowania ciśnienia w oponach (1989 r.). Wcześniej elementy te były dostępne wyłącznie w samochodach luksusowych.

– Chevrolet Corvette jest najdłużej produkowanym (bez przerwy) samochodem sportowym na świecie.

– Od czasu debiutu w 1953 roku sprzedano blisko 2 miliony egzemplarzy tego modelu. W roku 2012 Chevrolet Corvette stanowił około jedną trzecią sprzedaży wszystkich samochodów sportowych w Stanach Zjednoczonych.

Stingray

Stingray

Stingray

Stingray

Stingray

Stingray

Stingray

Stingray

Źródło: Chevrolet, Mototarget