Co zrobić w razie dachowania auta?

Wybierając się w trasę nigdy nie zakładamy, że przydarzy nam się coś złego. Bagatelizujemy zagrożenia, nie zwracamy uwagi na prawidłowym spakowaniu bagażu, nie zapinamy pasów. Statystyki dowodzą jednak, że nie wszyscy kończą swoją podróż szczęśliwie. W 2012 roku, na 37 046 wypadków 2 934 skończyło się wywróceniem pojazdu. W ich wyniku zginęło 225 osób, a 3 737 zostało rannych. Jak należy się zachować jeśli przydarzy się nam dachowanie samochodu?

Różne sytuacje dachowania

Gwałtowny ruch kierownicą, zmiana nawierzchni, poślizg, a nawet podmuch wiatru mogą być jego przyczyną. Warto pamiętać, by przy hamowaniu awaryjnym, trzymać hamulec wciśnięty do zatrzymania. Wbrew pozorom, auto może się przewrócić nawet przy niewielkiej prędkości 20 km/godz.

Co zrobić po wywróceniu pojazdu? 

Przede wszystkim nie panikujmy. Pamiętajmy, że wisząc na pasie nic nam nie grozi, a jego odpięcie może spowodować uraz kręgosłupa. Poczekajmy na pomoc, a najlepiej, o ile to możliwe, na postawienie samochodu na koła. Jeśli musimy opuścić pojazd wcześniej, to dokładnie „zgrajmy” moment odpięcia pasów, tak by nie spaść na głowę.

Zabezpieczenie bagaży

pakowanie-bagaznika-skodaWszystkie cięższe przedmioty najbezpieczniej jest przewozić w bagażniku. Najcięższe pakunki warto ustawić jak najbliżej oparcia kanapy. Do drobnych bagaży wykorzystajmy siatki zabezpieczające. Pamiętajmy, że każdy przedmiot pozostawiony luzem w samochodzie w razie dachowania przy prędkości 50 km/godz. stanie się 40 razy cięższy.

Warto przeżyć dachowanie w laboratorium

Oswoimy się z sytuacją i poznamy siły, które na nas działają. Od tej chwili nie będziemy żałować kilku minut na przygotowania do jazdy. Odpowiednie zapinanie pasów i mocowanie bagażu stanie się naszym codziennym rytuałem.

dachowanie-skoda-2

Źródło: Szkoła Auto Skoda