Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?

Mimo tego, że obecnie istnieją bardzo dobre zabezpieczenia samochodów przed kradzieżą, nie zawsze są one wystarczające. Warto więc dowiedzieć się co zrobić w sytuacji, kiedy nasze auto nieprzewidzianie „zmieni właściciela”.

Zgłoś się na policję

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić jest zgłoszenie informacji o kradzieży samochodu na policji. Warto uczynić to jak najszybciej. Funkcjonariusze policji przyjadą na miejsce kradzieży, aby dokonać niezbędnych oględzin, po czym zapewne będziesz musiała złożyć zeznania na komisariacie. Pamiętaj, że każdy szczegół, nawet pozornie nic nie znaczący – może okazać się istotny dla sprawy. Warto poprosić także o wydanie zaświadczenia o kradzieży pojazdu, które będziemy mogli przedstawić ubezpieczycielowi lub okazać w innych placówkach.

Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe

Drugim krokiem powinno być poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego. Na ogół powinno się to uczynić w ciągu 24 godzin od kradzieży. Możesz zrobić to osobiście bądź telefonicznie. W ciągu kilku dni od zgłoszenia kradzieży pojawi się u ciebie likwidator – musisz liczyć się z tym, że podobnie jak w przypadku składania zeznań na policji, również tym razem będziesz musiała szczegółowo i jasno odpowiedzieć na wiele pytań. Przygotuj także niezbędne dokumenty, takie jak faktura za zakup pojazdu. Nie zapomnij również o przekazaniu kluczyków samochodowych. Po zgłoszeniu faktu kradzieży, zarówno prokuratura jak i firma ubezpieczeniowa zaczną prowadzić dochodzenie. Po jego zakończeniu będziesz mogła liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela.

Jeśli kupiłaś auto na kredyt

Wiele osób kupuje samochód na kredyt. Jeśli wzięłaś pożyczkę z banku na zakup auta, musisz poinformować o kradzieży daną placówkę bankową.

Wyrejestrowanie samochodu

Pamiętaj także o wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. W innym razie dalej będziesz zobowiązana do opłacania składek OC. Potrzebny będzie komplet dokumentów – zaświadczenie o kradzieży samochodu wystawione przez policję, dowód rejestracyjny auta, wniosek o jego wyrejestrowanie oraz oświadczenie o kradzieży auta. Zaświadczenie o wyrejestrowanie samochodu powinno zostać wydane w ciągu siedmiu dni od daty złożenia wniosku.