Co zrobić, gdy wiesz, że stłuczka jest nieunikniona?

Każdy odpowiedzialny kierowca stara się jeździć ostrożnie, tak by uniknąć potencjalnych zagrożeń czyhających na drodze. Jednak nie zawsze wszystko jest w naszych rękach. Do stłuczki lub wypadku może doprowadzić inny uczestnik ruchu drogowego. Czasem uda nam się w porę zareagować, jednak co zrobić, kiedy wiesz, że nie uda ci się uniknąć zderzenia?

Gdy zderzenie jest nieuniknione

Często można spotkać się z opinią, że w razie wypadku należy tak pokierować autem, aby uderzyć w potencjalną przeszkodę bokiem. Nic bardziej błędnego! Specjaliści mówią, że o wiele bezpieczniej jest uderzyć w przeszkodę przodem auta. To właśnie tam znajdują się strefy zgniotu mające za zadanie przenosić nadmiar energii na elementy szkieletu karoserii. Wbrew naszym wyobrażeniom, samochód którego przód ulega znacznej deformacji, jest bezpieczniejszy od takiego, który mając sztywny przód ulegnie mniejszemu zgnieceniu. Wynika to z faktu, że strefa zgniotu o większej długości wydłuża czas trwania zderzenia, co skutkuje zmniejszeniem sił działających na elementy pojazdu za strefą zgniotu, w tym i pasażerów znajdujących się w pojeździe. 

Elementy takie jak chłodnica, przegroda, silnik czy też deska rozdzielcza zabezpieczają pasażerów pochłaniając energię kinetyczną podczas zderzenia. Przy zderzeniu czołowym o nasze bezpieczeństwo dbają również pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne.

Zderzenie boczne jest więc o wiele groźniejsze, choć jak wiadomo nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad autem. Na szczęście konstruktorzy dokładają wszelkich starań, aby jak najbardziej niwelować skutki bocznych kolizji. W tym celu stosuje się wzmocnienia na drzwiach bocznych, boczne poduszki powietrzne czy specjalne konstrukcje foteli.

Pamiętaj, że…

Jeśli dochodzi do wypadku drogowego, staraj się uderzyć w napotkaną przeszkodę przodem auta. Przy zderzeniu czołowym istnieje o wiele większa szansa na to, że Ty i Twój pasażerowie wyjdziecie z tego cało. Unikaj gwałtownych skrętów kierownicą i nagłego naciskania na hamulec, ponieważ taka reakcja może sprawić, że stracisz kontrolę nad samochodem.

Pamiętaj również o tym, aby zawsze mieć zapięte pasy bezpieczeństwa – one również mogą uratować ci życie. Prócz tego nigdy nie trać wyobraźni na drodze i podczas jazdy samochodem zawsze zachowuj szczególną ostrożność.