Kiedy najlepiej robić prawo jazdy?

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym jaki jest najlepszy czas na zrobienie prawa jazdy? Z pewnością wiele osób ma odmienne zdanie na ten temat, tym bardziej, że jest to indywidualna kwestia każdego człowieka. Jednakże z pewnością warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy takich jak gotowość do nauki jazdy, wiek oraz pora roku.

Edukacja przyszłych kierowców

Bardzo ważne jest edukowanie przyszłych kierowców od najmłodszych lat. Młodzi ludzie są o wiele bardziej pojętni niż osoby w podeszłym wieku, szybciej się uczą i z pewnością łatwiej im przyjdzie zrobienie prawa jazdy. Jeśli w przeszłości młody człowiek zdawał na kartę rowerową, a w późniejszym wieku na kartę motorowerową to z pewnością posiada już pewną wiedzę na temat uchu drogowego i bezpieczeństwa jazdy. Dzięki temu na pewno o wiele łatwiej przyjdzie mu zrobienie prawa jazdy. Oczywiście w żadnym wypadku nie oznacza to, że osoby starsze nie mogą zrobić prawa jazdy! Każdy, nawet ktoś w podeszłym wieku, jest w stanie nauczyć się jazdy samochodem. Możliwe, że będzie na to potrzebował nieco więcej czasu, ale z pewnością uda mu się posiąść tę wiedzę.

Wyobraźnia na drodze

Istotna kwestią jest to, by przyszli kierowcy mieli świadomość tego, że prawo jazdy to nie zabawa. Dziś wielu młodym osobom brakuje wyobraźni na drodze, a skutkiem tego są groźne, nierzadko nawet śmiertelne wypadki. Do zrobienia prawa jazdy trzeba więc być przygotowanym psychicznie i emocjonalnie. To poważna decyzja, dlatego trzeba do niej podchodzić rozsądnie i odpowiedzialnie. Trzeba też pamiętać, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy powinna być twoją własną decyzją. Presja rówieśników czy rodziców może być bardzo silna, jednak to ty sam decydujesz o tym kiedy zaczniesz zdawać na prawko.

Najlepsza pora roku na zrobienie prawa jazdy

Okazuje się, że najlepszą porą na zrobienie prawa jazdy jest okres jesienny. Owszem, jesień i zima często wiążą się z niesprzyjającymi warunkami na drodze, ale tak naprawdę właśnie o to chodzi. Podczas kursu jazdy uczysz się radzić sobie z różnymi sytuacjami – jeśli pod okiem instruktora nauczysz się jeździć w czasie deszczu czy śniegu to z pewnością poradzisz sobie z każdą sytuacją. Ucząc się jazdy jesienią/zimą zapoznasz się z zachowaniem samochodu w różnych, nierzadko trudnych warunkach atmosferycznych, co na pewno przyda ci się w przyszłości. No bo kiedy miałabyś się uczyć jazdy w ciężkich warunkach pogodowych jak nie pod okiem wyszkolonego i profesjonalnego instruktora?

Tekst: Paulina Plich