Build Your Dreams – warszawski autobus elektryczny

Miejskie Zakłady Autobusowe testują w pełni elektryczny autobus chińskiej firmy BYD (Build Your Dreams). Do 18 czerwca będzie można go spotkać na linii 222, przez reprezentacyjne ulice Warszawy, w tym m.in. Trakt Królewski.

Codzienna oszczędność

Ekologiczny autobus nie emituje spalin, jest cichy i zapewnia komfort pasażerom, uwalniając ich od szarpnięć, wibracji czy hałasu silnika spalinowego. Koszt przejechanych 100 km obliczanych jest na 50 zł, przy czym standardowe autobusy spalinowe zużywają ponad 40 l./100 km, czyli ponad 200 zł/100 km. Przy dziennym przebiegu autobusu na poziomie 150 km , spalaniu 41l/100km po 5,2 zł za litr, daje to samych oszczędności niemal 249 zł dziennie, a więc miesięcznie przy 27 dniach pracy 6.723 zł. Co za tym idzie, jeden elektryczny autobus BYD K9 może wypracować rocznie ponad 80.000 zł oszczędności.

BYD K9 2

BYD K9 3

Autobus BYD K9 jest z założenia pojazdem w pełni elektrycznym. Istnieje jednak możliwość zamontowania spalinowego ogrzewania postojowego, które wspomagałoby nagrzewnicę podczas srogiej zimy. Pojazd jest dodatkowo wyposażony w specjalny system odzyskiwania energii dzięki czemu doładowuje swoje akumulatory podczas zwalniania i hamowania.

Rekordowy zasięg ponad 250 km w trudnych warunkach drogowych

BYD K9 osiąga zasięg nawet przekraczający 300 km po jednym, pełnym cyklu ładowania. Dodatkowo, testy w Warszawie udowodniły, że zasięg ponad 250 km jest osiągalny także w ciężkich warunkach miejskich z włączona nieustannie klimatyzacją. To rekordowo duży zasięg jak na autobus elektryczny. Czas ładownia uzależniony jest od stosowanej ładowarki. Testowany model ładuje się w zajezdni w zaledwie 3 godzin.

Elektryczne autobusy BYD wykorzystywane są w transporcie publicznym od 2011 roku. W Chinach użytkowanych jest już kilkaset sztuk, które przejechały łącznie prawie 17.000.000 km. W 2013 roku BYD K9 uzyskał europejską homologację, dzięki czemu pojawiły się na naszych rynkach. Pierwszymi krajami w Europie gdzie elektryczne autobusy BYD już regularnie kursują są Holandia (6 autobusów) i Włochy (Mediolan – 2 autobusy).

BYD K9 4

BYD K9 5