1111 km na jednym baku

„Hypermiler”, czyli mistrz jazdy o kropelce, to przydomek nadawany kierowcom, którzy potrafią pokonywać spore dystanse zużywając minimalne ilości paliwa. Zaskakujące wyniki kierowcy ci uzyskują stosując metody i techniki ekonomicznej, oszczędnej jazdy.

Felix Egolf, na co dzień kapitan szwajcarskiego Airbusa 330/340, był jednym z pierwszych szwajcarskich mistrzów jazdy o kropelce i ma już na koncie kilka niewiarygodnych rekordów uzyskanych na jednym baku paliwa za kierownicami różnych modeli samochodów Mitsubishi. Jednym z tych rekordów jest pokonanie trasy o długości 1871 km z Härkingen w Szwajcarii do Santiago de Compostela – Cabo Finisterra w Hiszpanii samochodem Mitsubishi ASX DID.

Felix Egolf otrzymał od szwajcarskiego przedstawicielstwa Mitsubishi następujące zadanie: przejechać na jednym baku paliwa jak najdłuższy dystans i uzyskać zużycie paliwa niższe od deklarowanego przez producenta (4,1 l/100km). 19 maja 2013 roku, Felix Egolf rozpoczął jazdę o kropelce w kierunku Salzburga za kierownicą Mitsubishi Space Star ze zbiornikiem wypełnionym pod korek. 

Pojazd: Mitsubishi Space Star 1.2 Invite, 80KM, system start-stop.

Trasa: Lucerna – Sargans – Arlberg Pass – Innsbruck – Wörgl – Salzburg – Seebruck/Chiemsee – Füssen – Dornbirn – St. Gallen – Wasserfluh – Goldau – Lucerna – Härkingen.

Łącznie pod górę: około. 10.000 m (najwyższy punkt 1800 m n.p.m. na przełęczy Arlberg).

Dystans: 1111 km.

Zużycie paliwa: 3,386 l/100km o 17% poniżej deklarowanego zużycia (4,1 l/100km), 37,65 litra paliwa w zbiorniku.

Czas podróży: 20 godzin

Średnia prędkość: 55 km/h (autostrady stanowiły tylko 11 % trasy)

Rady mistrza

“Hypermiler” Felix Egolf przejechał dokładnie 1111 km nowym Mitsubishi Space Star, spalając średnio jedynie 3,38 l/100km (co oznacza emisję CO2 zaledwie 78 g/km). Jest to o aż o 17% mniej, niż deklaruje producent (4,1 l/100km). Koszt przejechania 100 kilometrów wyniósł poniżej 5,60 CHF.

“Hypermiler” Felix Egolf stosuje proste metody oszczędzania paliwa, możliwe do zastosowania przez każdego kierowcę:

  • Tocz się, zamiast się ścigać.
  • Wykorzystuj moment obrotowy i zmieniaj bieg na wyższy w optymalnym momencie, obserwując wskaźnik zmiany biegów.
  • Przewiduj rozwój sytuacji na drodze i trzymaj bezpieczny dystans.
  • Zdejmuj nogę z gazu we właściwym momencie (przy hamowaniu silnikiem zużycie paliwa wynosi zero).
  • Zaplanuj dostateczną ilość czasu na odbycie podróży.
  • Wykorzystuj nowe możliwości techniczne, jak system start-stop (standardowe wyposażenie modelu Space Star). Zawsze wyłączaj silnik czekając na zielone światło.